Aktuální události

Jste pro podporu IDN na .cz doméně?
25%
50%
Žádná hlasování
Žádná hlasování
25%
Celkem hlasů: 4
Otakar Pěnkava

Administrátor
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2707
Registrace: 15.10.2010
Dnes mě k tématu na aktuální událost oslovil Dragův článek.

Článek mě donutil jíti ke zdroji a původní zprávu si přečíst:
Praha 18. listopadu – Česká internetová veřejnost počtvrté v řadě odmítla zavedení diakritiky do systému domén .CZ. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro sdružení CZ.NIC, správce registru českých domén, provedla společnost Markent. Proti zavedení systému IDN (Interenationalized Domain Names) se vyslovilo 87 procent respondentů z řad organizací a 62 procent oslovených běžných uživatelů internetu. V prvním případě jde o nárůst oproti poslednímu průzkumu v roce 2008 o 6 procent, druhý představuje pokles o 4 procenta. Výsledky průzkumů jsou pro sdružení CZ.NIC důležitým faktorem pro přijmutí či odmítnutí IDN v doménách s koncovkou .CZ.

„Opětovné odmítnutí IDN nás nepřekvapilo. Poslední tři výzkumy dopadly velmi podobně a nic v uplynulých dvou letech nenasvědčovalo tomu, že by se tento trend změnil. Spíše naopak dlouhodobě odmítavý postoj české internetové veřejnosti k IDN posiluje,“ sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

V průzkumu se mezi nejčastěji spontánně uváděnými nevýhodami IDN objevovala neochota lidí zvyknout si na takové opatření či komplikovanost přístupu pro návštěvníky ze zahraničí. Z průzkumu dále vyplývá, že typického zastánce IDN mezi jednotlivci představuje žena starší 50 let žijící v obci s méně než 10 tisíci obyvateli, která internet využívá spíše sporadicky. V případě organizací se jedná o nepodnikatelské subjekty a subjekty působící ve státní správě, školství či zdravotnictví.

Zdroj: NIC.cz

Osobně jsem proti IDN a nechápu proč by mělo býti zavedeno. Proč mrvit internet, hodně by to pomohlo spekulantům a způsobilo by to jen problémy. Ano BFU nebude mít takový problém, protože jako domovskou stránku mají Seznam.cz. Oni nic nervou do adresního řádku, pouze to naťukají do Seznamu a ono jim něco vyjede. Problém ovšem vidím u nás zkušenějších a otázek ohledně, má ta stránka IDN, nemá IDN, má částečné IDN...? To pak by bylo veselo.

Nejvíce mě zaujalo, že prakticky jedinnými zastánci IDN jsou ženy nad 50 let odněkud z prdelákova. Ano právo vyjádřit svůj názor mají, ale pokud pro ně internet není důležitým místem, pak nechápu, proč se do tohoto cpou.

Jakub Senko
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 504
Registrace: 15.10.2010
Tak ja dám ten istý komentár, ako na 404M:

Osobne si myslím (a nemusíte to brať vážne, veď som Slovák), no IDN je pre mňa veľmi diskutabilná otázka. Na jednej strane by sa otvorilo strašne veľa nových možností pre domény, na druhej zase by s tým mohli byť dosť veľké problémy (viď. text na háčkyčárky.cz). To, kto o tom rozhoduje fakt neviem, ale je pravda, že by to pravdepodobne veľa skúsených užívateľov prijalo a už by to bolo dávno na svete. Kto ale hlasuje… asi fakt 50 roční roľníci…

Osobne ma to nejako veľmi netrápi, keďže na Slovensku o niečom takom ani nerozmýšľame (my práve riešime niečo na spôsob dAukce a dokonca už aj elektronické SK-NIC!!! ;) )...

Gonza
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 97
Registrace: 19.11.2010
IDN pro cz je blbost. Pro asijské země dobře, ale pro ČR to žádný význam nemá.
Člověk začínající s Joomlou!

AthoX
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 66
Registrace: 13.11.2010
Uz jsem tu zpravu zaslechl. Jsem proti IDN celosvetove.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se