Aktuální události

Měla by doména .cz podporovat IDN?
Žádná hlasování
20%
40%
20%
20%
Celkem hlasů: 5
Otakar Pěnkava

Administrátor
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2707
Registrace: 15.10.2010
Napsání tématu mě inspiroval Dragův článek:
Dnes v 10:00 (12:00 Moskevského času) byla spuštěna volná registrace .рф (.rf) domén. Jedná se o národní doménu Ruské Federace (Russian Federation). V ASCII formátu se objeví jako .xn--p1ai. Vlastnit jí mohou pouze lidé s ruským občanstvím a samozřejmě firmy působící v Ruské Federaci. To ale není jediné omezení této nové TLD. Doména druhého řádu totiž musí být kompletně v azbuce (cyrilice), což je podle mě zajímavý přístup.

O doménu se momentálně stará 25 akreditovaných registrátorů. V 16:00 (18:00 moskevský čas) hlásil centrální registr celkový počet registrací od spuštění 184352 (za 6 hodin je to hodně slušný zájem). Celkem je registrováno 202743 domén (18391 domén bylo zabráno ještě před spuštěním registrace).

Uvidíme jak si povede proti doméně .ru, kterých je momentálně zaregistrováno něco málo přes 3 miliony.

Jestliže chcete sledovat aktuální vývoj zkuste stránky http://www.cctld.ru/ru/. Podmínkou je ale znalost ruštiny, protože anglická verze moc aktuální vývoj nesleduje.

Zdroj: 404m.com

Podle mě je to zbytečná doména, navíc zastávám názor, že doména by měla zůstat bez háčků, čárek a dalších znaků.
Uvítali byste IDN třeba pro doménu .cz? Jaký máte názor k postupnému zavádění IDN pro různé domény?

Drago
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 966
Registrace: 10.11.2010
IDN u domény druhého řádu na .cz se vedou dlouhé spory. Na posledním Domain Day jsem zjištoval jaké jsou vyhlídky a je hodně hlasů proti.

Kompletní IDN včetně domémny prvního řádu mi přijde jako logický krok pro země, které nepíší latinkou. Napsat slovo v azbuce přepnout klávesnici na latinku, dopsat .ru a pak zpět na azbuku, mi prostě příjde na dnešní dobu zbytečné. Na druhou stranu to povede ještě k větší izolaci mezi latinkou psaným internetem a ruským. Což je škoda.

Petr
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 24
Registrace: 12.11.2010
Žádná doména, která si dovede vydělat na svůj provoz není zbytečná.

.рф je logický krok, pokud byla část domény v latince a druhá v cyrilici tak byl uživatel při psaní URL nucen přepínat klávesnici a v konečném důsledku to bylo vlastně komplikovanější než kdyby celá URL byla v latince.

Nemyslím si, že zvýší míru izolace. Ten kdo je schopný rusky psaný text zužitkovat, umí použít taky ruskou klávesnici, pokud jí nemá k dispozici tak umí využít některou z lehce dostupných pomůcek. Pokud chce ruský webmaster oslovit i ruštinu neovládající publikum, tak stejně použije jinou TLD.
...

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se