Podnikání

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Zdravim,

na webtrhu se resi opet problem ohledne vymahani pokuty za neopravnene pouziti fotografie na webu.

Myslim, ze to je pro kazdeho z nas velky strasak. A proto by me zajimalo, jak mohu overit, ze maji moje fotky licenci? Je licence zakodovana ve fotce?

Nebo jak si overujete napr. pri koupi webu, ze maji fotky licence? Nebojite se pokut za neopravnene pouziti?

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
Fotky jsou častým problémem, to je pravda, proto pokud to jde, je lepší si dělat své fotky a má 100% jistotu. Případně při nákupu z fotobanky si poznamenávat odkud byl nákup proveden, kdy a o jakou fotku se přesně jednalo.

Pokud vím, tak ve fotce žádná licence není, maximálně vodoznak třeba, či údaje čím byla pořízena, kdy atd.

Zbytek neporadím, weby nekupuji a u svých mám 100% jistotu.
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
alijosha píše:
Fotky jsou častým problémem, to je pravda, proto pokud to jde, je lepší si dělat své fotky a má 100% jistotu. Případně při nákupu z fotobanky si poznamenávat odkud byl nákup proveden, kdy a o jakou fotku se přesně jednalo.

Pokud vím, tak ve fotce žádná licence není, maximálně vodoznak třeba, či údaje čím byla pořízena, kdy atd.

Zbytek neporadím, weby nekupuji a u svých mám 100% jistotu.


Opravdu neni ve fotce zadny kod? Jak tedy spolecnosti poznaji, ze nemas licenci a poslou ti rovnou email?

Take bych nejradeji mel vsude vlastni fotky, ale nejde to. Hlavne, kdyz kupuji nejaky web, tak musim verit prodavajicimu. Neexistuje nejaky zpusob jak overit licence?

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
Při koupi by to šlo řešit smlouvou na vrub předešlého majitele.

Jak to poznají? Já bych řekl, že vytipují určité stránky a zašlou výzvu majiteli. Pokud jim nedodá nějaké podklady o zakoupení licence do určitého data, jdou po tom, jelikož si jsou jisti, že narazili na zloděje :-). Případně hledají po internetu fotky, které se zakoupit nedají, tam je to jasné hned ;-)
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Takze strili naslepo? To se mi zda nepravdepodobne, na to by potrebovali spoustu lidi. Zeptam se jinak, muze mit fotka v sobe nejaky kod? Pak by bylo mozne, ze ma fotka v sobe zakodovanou i licenci. Zatim jsem totiz neslysel o tom, ze by nekomu poslali email s podezrenim na nedodrzeni licence. Vzdy to jsou fotky, ktere opravdu nedodrzuji licenci.

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
Moje názory ber jako nepodložené, nejsem v tom žádný profík, vycházím jen ze svých poznatků. Zkoumal jsem fotky, co jsem koupil oficiálně u fotobanky a tu samou jsem našel ve stejném formátu přes Google obrázky. Při stažení do pc a bližším zkoumání a pitvání fotky jsem nezaznamenal jediný rozdíl a ani jsem nenašel žádný kód atd.. Defakto, kdybych použil nelegálně tu fotku z Googlu, tak krom toho, že bych neměl v ruce žádný důkaz o koupi jsem nezaznamenal žádný rozdíl.
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
To aby se v tom cert vyznal :)

Takze mi nezbyva nic jineho, nez si zaznamenavat kazdy nakup fotky a hlidat si dokumenty potvrzujici nakup.

Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
Dnes mi přišla výzva na zaplacení 6115 Kč od vymahačské firmy Logicall. V dopise jsou dva screenshoty (problémové obrázky mají 150×100px), je to uděláné dost amatérsky a jak už jsem vygooglil, u případného soudu se to nedá považovat za relevantní důkaz (jestli mají něco lepšího nevím). Mají robota, který skenuje weby a porovnává je s databází konkrétní fotobanky. Fotobanka má nastavené nereálné ceny obrázků a požadují pak dle zákona dvojnásobek ceny jako odškodné. Prošel jsem dnes již mnoho diskusí a webů, takže jsem stihl téma řádně nastudovat. Nepatřím k lidem, co by na pozvání platili nesmyslné pokuty (splatnost 7 dní).
Staly se i případy, že lidem chodily výzvy na platbu za obrázky, na které nemá ani sama fotobanka licenci. Pošlou dopis, když se nic nestane tak druhý, třetí, nějaké e-maily, telefonáty. Uvidíme, jak to bude vypadat v mém případě. Každopádně pokud máte náladu googlit a číst, máte zajímavé téma na několik hodin.
Je to důsledek děravých zákonů, nesmyslných autorských práv a vůbec bordelu, co vznikl díky internetu a regulace potrvá ještě asi hodně dlouho. Osobně musím říct, že kdyby mi přišla výzva na pár set korun, tak ani neřeším jestli mají pravdu nebo ne a asi bych jim to poslal. Jsem ale i s 6000 mezi nejnižšími pokutami. Nejvyšší jsem viděl dnes něco přes 500 000 Kč.

Omluvám se za případné pravopisné chyby a překlepy, ale nestojí mi to za to si tohle po sobě číst.

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
hitow92 píše:
Dnes mi přišla výzva na zaplacení 6115 Kč od vymahačské firmy Logicall. V dopise jsou dva screenshoty..



Prave kvuli takovym emailum jsem zalozil toto vlakno. Chtel bych se vyvarovat problemum a tudiz bych si rad overil licence u svych obrazku, ale to nejspis nejde.

Podelany autorsky prava :D (berte s nadsazkou)

Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
Jak řikam, narazil jsem i na případy, kdy přišla pokuta na obrázky bez licence (např. z NASA), na jiné obrázky (podobné, robot udělal chybu), obrázky stažené z freefotobank třeba před několika lety apod. Všechno jim to generuje počítač, lidi to nekontrolují.

honzasochurek
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 168
Registrace: 25.04.2012
Vždy nějaká faktura, email... Při koupi si to nechat přeposlat.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se