Volná diskuze

Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
Trochu jsem si zde zavtipkoval-zarýpal a hned se na mě snesla útočná vlna, tak to teď vezmu vážně.

Zajímáte se o češtinu? Snažíte se v ní vzdělávat? Vnímáte v cizích textech chyby? Píšete spisovně nebo jak vám zobák narostl? Vnímáte vliv angličtiny na gramatiku?

Já osobně rád píšu neformálně tak, jak bych mluvil mezi známými. Stačí mi, že můj text je srozumitelný, a když uletí čárka, překlep, neřeším to. Stejně tak rád mluvím nespisovně a hovorově (s výjimkou tohoto příspěvku :)). Něco jiného je, když píšu články na web pro veřejnost, tam se snažím si text kontrolovat. Základem je korektura wordu a pak osobní kontrola. Sice to nedělám úplně naplno, ale sem tam něco už se dá tolerovat. Co ale nesnáším, jsou chyby na největších českých zpravodajských magazínech (novinky, idnes, aktuálně). Vím, že to nejsou co do kvality přední weby, ale co do návštěvnosti ano. Kvalita redaktorů je tam ale bídná a osobně bych se na jejich místě za svou gramatiku styděl.

Taky hodně vnímám poangličťování - zaniká zájmeno svůj, naopak tu jsou napodobeniny členů kvůli překladům dabingů atd. Taky někdy sprostší filmy mají pro mě dost necitlivě přeložené slovo fucking a vůbec nadávky, ale to už je věc názoru a film od filmu se to liší.

Jinak já se v české gramatice vzdělávat snažím a myslím si, že každý by měl umět psát spisovně, tím spíš podnikatel. Nemusí tak vystupovat, ale měl by to umět, často je to potřeba.

Ještě přidám odkaz na ukázku přehnaného poangličťování (čtěte i komentáře), odkaz na užitečný web a doporučím +Česky.

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
No veřejně se snažím psát gramaticky správně, aby to mělo úroveň. Nicméně na ICQ/Jabberu píšu jak prase, navíc teď mám zlomený prst, takže to moje psaní stojí za starou bačkoru skoro všude :D

Lany
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 429
Registrace: 15.12.2011
Musím se přiznat, že maily nebo příspěvky na fóra atd. jsem se vždy snažil psát gramaticky správně, ale zbytek jak prase. Od té doby, co jsem potkal Jirku Rosteckého, si dávám pozor raději všude, jelikož jsem si začal připadat vážně hloupě, když mě mladší kluk opravil gramatické "prasárny" na icq :) Tak jsem si nainstalovat kontrolu pravopisu jak do prohlížeče, tak do icq a snažím se sám zlepšovat. Za to Díky Jirkovi :) Takže ano, pracuji na sobě :)

Bacon
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 52
Registrace: 17.04.2011
Lany píše:
Musím se přiznat, že maily nebo příspěvky na fóra atd. jsem se vždy snažil psát gramaticky správně, ale zbytek jak prase. Od té doby, co jsem potkal Jirku Rosteckého, si dávám pozor raději všude, jelikož jsem si začal připadat vážně hloupě, když mně mladší kluk opravil gramatické "prasárny" na icq :) Tak jsem si nainstalovat kontrolu pravopisu jak do prohlížeče, tak do icq a snažím se sám zlepšovat. Za to Díky Jirkovi :) Takže ano, pracuji na sobě :)


:)

Já se snažím psát jakž takž gramaticky správně, aby to měla nějakou úroveň. Nerad ovšem používám až příliš spisovné tvary sloves (hraju, píšu = hraji, píši), to už mi připadá zase zbytečně strojené.

Osobně hlavně nechápu lidi, kteří se vymlouvají na to, že mají jakési "dva módy" psaní a rozlišují mezi např. IM komunikací a psaním novinových článků. Na ICQ se prý na gramatiku nesoustředí, kdežto při psaní formálního textu ano. Mně to jde prostě od ruky tak jako tak, nemusím nad tím ani přemýšlet a prostě píšu...

zdenicka113
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 17
Registrace: 09.03.2012
No jak kdy, samozřejmě se snažím mluvit dostatečně sofistikovaně, abych vypadal chytřejší, navíc matka mě neustále dupala za jakýkoli patvar, ale já jsem z Ostravy a tam se holt mluví jinak.

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
Češtinu řeším jen na úřadech a místech, kde na tom opravdu záleží, jinak je mi to tak nějak fuk a neřeším ani mluvu, ani pravopis.
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Já provozuji magazíny, na které mi píše x redaktorů, takže každý týden dostanu někdy i pár desítek článků. Ty se samozřejmě musí schválit a provést korekci. Dříve jsem měl korektora, ale teď to dělám sám. Rozvíjí to mou češtinu, nejsem totiž nikterak vášnivým čtenáře a toto mě nutí číst (dokud to budu stíhat). Vyvinula se ve mně i vlastnost na automatické hledání chyb, takže když čtu článek, všimnu si chyby většinou hned na první pohled. Někdy se až divím, když čtu hodně rychle a zastavím se u chyby. Samozřejmě jsou to základní chyby, tedy tvrdé a měkké I, mě/mně, ji/jí, chybějící čárka a další. Na druhou stránku sám někdy váhám, jestli se čárka píše, nebo ne. Je to moje slabina, takže takové chyby přehlédnu ještě rychleji, než se jich sám dopustím.

Myslím si, že je chyba svoji češtinu nerozvíjet. Někdy, když čtu komentáře lidí, zde na fóru, v diskuzích pod články, na sociálních sítích či kdekoliv jinde, je mi z toho někdy smutno. Docela chápu, že lidé píší rychle a na internetu se na to tak moc nedbá. Pak mě ale mrzí, když vidím nenávistné komentáře pod našimi články, když se jednou ze sta článků omylem spleteme a uděláme chybu, nebo když vidím blogy těch lidí a jejich výtvory v článcích. Proto mi docela vadí, když lidé v diskuzích nerozlišují malá a velká písmena, dělají opravdu hrubé chyby a podobně. Mělo by to svědčit o jejich inteligenci, což tedy dost zavádí...

Já si češtinu rozvíjím. Často navštěvuji různé slovníky a osvojuji si některá slovíčka. Podívám se do pravidel pravopisu, naučím se zase něco nového. Čeština je obrovský jazyk, co do šířky jejího obsahu. Obdivuji lidi, co ji umí opravdu skvěle. Sám mezi ně nepatřím. Ale chtěl bych...

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se