Volná diskuze

Pepi.
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 60
Registrace: 05.11.2012
Teď se nestále diskutuje o spoření si na důchod. Jak to vidíte vy? Využíváte této možnosti? Nebo je vám k smíchu?

dokec
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 258
Registrace: 15.07.2012
Já jsme si penzijní připojištění založil, ale moc tam upřímně řečeno neposílám. Spíše jen symbolicky trvalým příkazem, radši preferuji stavebko, účet prav.spoření a spořící účty. Čísla mám rád pod kontrolou a nevím, jaksi tomu nevěřím, bůhví co a jak bude v budoucnu, já stejně do důchodu půjdu až za 45 let :D

Turek
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 376
Registrace: 21.01.2012
Já jsem si založil důchodové připojištění až tento měsíc budu posílat takovou malou částku 600,- Kč. Zvedat ji budu když tak později. Věřit nevěřit. Já by jsem nejraději do důchodu nešel a žil z jinačího příjmu již mnohem dříve. Ale člověk nikdy neví.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Už před 200 lety platilo a platí nadále "dávej si stranou desátek" už naši předci si dávali zhruba 10% peněz stranou na stáří, pak se na to nějak pozapomnělo a využíval se jen "státní důchod" to ale muselo jednoho dne skončit, protože to co si lidi odvedli za 40 let nemohlo nikdy stačit na to, aby pak mohli pobírat slušný důchod dalších třeba 30 let, proto je systém tam kde je. Spoléhat se na stát je velmi nerozumné, spořit si na stáří je nutné, a je jedno jaký systém kdo zvolí. To co státu do penzijního systému musíme odvést povinně, je prostě málo. Pokud dnes spousta lidí pracuje za menší peníze než jaké se vyplácí na důchodech, je někde chyba. To je ale na obsáhlé téma.

Nicméně jsem chtěl říct, že spořit si na důchod je velmi vhodné a začal bych být vámi, velmi brzo po menších částkách, s vzrůstajícím věkem přidávejte na spoření. Osobně mám důchodové spoření už 10 let, postupně se přidával nějaký ten příspěvek od zaměstnavatele atd. postupem času navyšuji spořenou částku, dnes vím, kolik peněz už mám a jak dlouho mi peníze vydrží, pokud z nich budu čerpat ve stáří ke státnímu důchodu.

Spoření na penzi bych rozhodně nepodceňoval a to ani v případě, že se vám zdá, že momentálně vyděláváte balík, budete podnikatel s příjmem xy tisíc měsíčně, je to úplně jedno. Stáří nás dožene všechny. Myslete na to, dokud jste mladí.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Jirda
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 48
Registrace: 09.09.2012
Ac od duchodu mam jeste pres 40 let, tak si chci poridit pripojisteni jeste za starych podminek. Ze zacatku tam budu posilat minimum, ale postupem casu, jak budu produktivnejsi, to budu zvysovat.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Freez: Naopak, i při mizerném platu 12 čistého státu měsíčně na socce odvedeš 3-4 tisíce. Nějaké "něco doplácí zaměstnavatel" je úplná hovadina, kdopak mu to asi musí vydělat, že by já? Kdybych si ty samé peníze co dám na "sociální" rozumně investoval s výnosem cca 8%, dokážu jít do důchodu v 60 s naspořenýma 20 milionama!!! To jsou ty peníze, které státu "nestačí" na pokrytí ubohoučkých důchodů.

Modelově budu platit 3000 měsíčně po 35 let = 1.260.000 => pouze roční výnos z této částky by pokryl současnou výši důchodu a to počítám s nulovým výnosem po celých 35 let! Pro zjednodušení nepočítám inflaci, ale roste inflace i platy, proto to zjednodušení. Z toho jasně vyplývá, že státní důchod je jeden obří tunel na peníze. Penzijní spoření za posledních 5 let nepokrylo ani polovinu inflace, je to naprosto tragický produkt, který má akorát z lidí vytahat další prachy.

Dnes je naprosto jasné, že kdokoliv pod 40 let se už státního důchodu nedožije, kdo spoléhá na státní důchod je blázen. Je mnohem rozumnější peníze investovat, ať už do financí (pokud vím jak), do podnikání, nákupu rozumných komodit či nemovitostí atd. Bohužel stát místo aby postupně přešel od vymáhání výpalného v podobě sociálky a postupně lidem umožnil přejít na nějaké rozumné spoření, ochromuje schopnost spořit vybíráním odvodů.

Turek
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 376
Registrace: 21.01.2012
basti to špatně počítaš. Copak ty jsi nebyl držen součastnými důchodci jak jsi studoval? Nebo si myslíš že to zdravotnictví školství bylo zadarmo? Zkrátka tak to ve státě chodí. Samozřejmě můžeš se dívat jen na své dovedené peníze a rádoby na čistě na důchod... ale

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Asi jsi můj příspěvek úplně nepochopil, ale nevadí. Ano spoléhat se na státní důchod je nesmysl. Proto píšu " spořit si na stáří je nutné, a je jedno jaký systém kdo zvolí" to je myslím si dost jasné. Příspěvek od lidí 3000 tisíce? Ano dnes ano, ale ti kdo pracovali před 30 lety odváděli desítky korun, to dnes prostě na současný důchod v řádu tisíc nemůže stačit, proto je až absurdní, odvádět státu spolu ze zaměstnavatelem například 6 tisíc korun, aby ti za 25 let stát dal 6 tisíc měsíčně nazpět, to je ještě větší tunel než si myslíš.

Výnos z penzijka není oslnivý, to já pravda, proto viz výše "spořit, nějakým způsobem" já si nespořím na penzi jenom pomocí penzijka, ale mám ho taky. Za poseldních 5 let jsem měl výnos v průměru 3,79% a inflace nebyla nad 3% takže asi tak. Příspěvek od zaměstnavatele se vyplatí samozřejmě hlavně zaměstnavateli, ale vadí ti snad že ti ho dá na penzijko? taky ti může dát prd. A myslíš že ti to dá do platu? Ha ha ha.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
turek a freez: To je na sáhodlouhou hádku u piva :D Na škole za mě stát žádný důchod neplatil, naopak jsem ledacos vysolil z brigád, přitom podpora či nemocenská bez nároku že... Ceny, platy ani důchody nerostou skokově, ale průběžně - použil jsem zjednodušený model, ale počítal jsem to i pro podstatně složitější a výsledek je tentýž:

cca 40% lidí natáhne brka a neuvidí z důchodu ani kačku
ze zbytku většina (pře)žije v důchodu 10 let, na což museli 30+ let makat
nikdo nedostane po započtení všech faktorů zpátky ani to co do socky nalil

Prostě současný model důchodů je v háji, 20 let se to ví a stále se nic nedělá. Bude se pokračovat tak dlouho, až to zbankrotuje a pak se bude hořekovat a kydat hnůj na předchozí "nezodpovědné" vlády atd. Vždyť to tady bylo už tolikrát ... :D

xmrnv100
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.25/5

Příspěvky: 281
Registrace: 08.09.2012
Nejlepší důchodové spoření jsou akcie ČEZu, cena dnes cca 700 Kč. Takže pokud si chcete spořit 500 korun měsíčně, tak jednou za rok koupíte 10 akcií a je to.
Dividenda 40 - 50 korun, tj. při ceně 700 Kč za akcii jde o cca 6% zhodnocení. Cena akcií může jít samozřejmě dolů a v nejbližší době asi i půjde (důvod Řecko, Španělsko, Itálie), ale z dlouhodobého (10 a více let) hlediska si myslím, že půjde ČEZ nahoru, zejména pokud dostaví druhý blok u JETE.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
basti píše:

Prostě současný model důchodů je v háji, 20 let se to ví a stále se nic nedělá. Bude se pokračovat tak dlouho, až to zbankrotuje a pak se bude hořekovat a kydat hnůj na předchozí "nezodpovědné" vlády atd. Vždyť to tady bylo už tolikrát ... :D


Ano přesně tak to je, a je to jen z toho důvodu, že stát neumí hospodařit s prostředky, které se na důchod odvádí a vyplácí z nich i věci, které nemá a dokud se to nezmění, nepomůžou žádné pilíře (další tunel) ani nic jiného.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Belindasa
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 49
Registrace: 13.11.2012
Já využivám více možnosti spoření. Ale úplně nejlepší by byl pasivní příjem:-)

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
Na stará kolena si samozřejmě šetřím, jen k tomu nevyužívám důchodové připojištění, protože mi to nepřijde jako lukrativní věc. Člověk se nemůže spoléhat nikdy na nic a na stát už vůbec ne.
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

Lany
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 429
Registrace: 15.12.2011
Finanční produkty mám momentálně 3, posílám na ně měsíčně určitý obnos trvalým příkazem a popravdě to ani nesleduji, jelikož už tuto částku počítám do "povinných výdajů". Ani nad nimi neuvažuji během roku, jen na konci roku, kdy mi přijde výpis, se potuleně usmívám, kolik že to má člověk bokem na ty situace "co kdyby" :) Doporučuji všem.

luba
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 111
Registrace: 24.07.2012
Platit si penzijní připojištění je podle mě nesmysl.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se