Podnikání

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Lidi, přijdou vám programátoři normální? Mně už začíná připadat, že jsou asi trochu v jiné realitě. Za poslední měsíc jsem otestoval 20 programátorů. Zadal jsem jim práci, všichni ji podle jejich slov měli 100% zvládnout. Cenu si určili sami, neurčoval jsem ji já. Na době dodání jsme se rozumně domluvili...

A ono?

Hovno, s prominutím. Pouze jeden z nich to dokázal odevzdat včas, ale ještě to musel zpětně doupravovat (alespoň něco). Zbytek neodevzdal nic, nebo to furt do nekonečna prodlužoval. Mám de facto jednoho programátora, na kterého se maximálně spolehnu, ale potřeboval bych jich více, daleko více. Ostatní potřebují dohled, a na to já nemám čas.

Bohužel je nemohu najít, hledám všude. Podobný problém má i můj známý, který dokonce chce toho programátora poté zaměstnat, rovněž nemůže najít.

Tak jsem blázen, nebo jsem už několik desítek programátorů vybral z těch nejhorších? Já už věřím všem...

Jak máte vy zkušenosti?

janKali
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 987
Registrace: 05.08.2012
Co je tohle za údiv proboha, to je realita!

Zvykni si:
1) Včas u IT projektů neexistuje! Proto i já nastavuji termíny o týden dříve, než to skutečně chci, abychom to na můj termín skutečně spustili!
2) Programátoři žijí ve své realitě a komunikace s nimi je obtížná. Najít člověka, který umí komunikovat a zároveň programovat = zázrak.
3) Každý tvrdí, jak vše zvládne, ale jen aby dostali práci a pak se ukáže, co všechno neumí.
4) Důležité je zadání - nauč se zadávat zadání do posledních detailů - programátoři žijí ve své realitě a to co ty bereš jako samozřejmost, tak oni chápou zcela jinak. Pokud nezadáš detaily, udělají to tak jak je to pro ně nejlehčí.
5) Nikdy se nevyhneš chybám a ladit je potřeba - člověk není robot a ať máš sebe lepší kapacitu, tak nedokáže napsat kód zcela bez chyby. Otázkou je kolik chyb se pak projeví při provozu, ale vždy je ptořeba testovat, testovat, testovat...

Hlavní otázkou je kde hledáš... Pokud tedy nebo WT, tak je to ztráta času - ve většině případů (bez urážky komunity). Je tu strašné množství programátorů, kteří nemají morálku a dělají vše okolo, jen ne práci. Ale kde přesně hledat ti fakt neporadím, protože bych to rád věděl.

Dneska mám pod sebou několik lidí (jednotky) a ty vznikly z desítek adeptů.. Většinou jsou lidi bez morálky, bez schopnosti komunikovat a zažil jsem i takové, kterým když se našla chyba ve funkci, tak se nasrali a odmítli ji opravit. Dnes platím programátory, co jsou schopni zlatem a jedno jediné moudro na závěr:

Schopný a bezproblémový programátor má práce tolik, že neví co dřív... Pak musíš být dobrý manager, aby si ho dostal k sobě a pracoval pro tebe :-)

idp
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 900
Registrace: 16.01.2012
A nemáš nízký rozpočet? Jinak zkus vybírat i podle referencí a zeptat se zákazníků na zkušenost. V čem chceš aby to programovali? Nemůže být problém v nějakém specifickém požadavku?
Na stránkách Auto-gril.cz můžete sledovat novinky ze světa aut.
Na stránce Povinné ručení si můžete porovnat nabídky a ušetřit.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Nízkým rozpočtem to asi nebude, když píše, že si cenu určili oni. Občas někde taky něco sháním a je to boj, bohužel většinou spojený s tou pracovní morálkou, heslo "sere pes" je asi nějak oblíbené poslední dobou. No a pak jsou tu firmy, tam mě zaráží ty obrovské rozdíly v cenách a přístupu.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

janKali
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 987
Registrace: 05.08.2012
freez píše:
...No a pak jsou tu firmy, tam mě zaráží ty obrovské rozdíly v cenách a přístupu.


Firma je hezká, ale tam to zpravidla dělá pokaždý někdo jiný a platí se u ní vždy X krát více za to, že živíte člověka, který s Vámi komunikuje, platíte zpravidla honosné kanceláře, sekretářku co jim nakupuje kafe do kuchyňky a další...
Při svých studiích jsem jednu IT firmu co dělala pro německo, USA a ČR zažil - více než 2 roky, byla postavena na studentech, kteří brali 130 na hodinu a účtovali se od 2 do 3,5 tis... A lidi dělali 4-5 dnů v měsíci a firma se živila... Tak to hold chodí, to je ten problém...

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Ještě, že si to umím naprogramovat sám :D Sice nejsem programátor a všichni potenciální zájemci mě rychle vykopli, že nemám IT vzdělání a neumím špičkově objektové programování s lety praxe, ale když to tak vidím... Mimochodem co mi dělala za krvavé prachy jistá nejmenovaná firma, tak po nakouknutí do kódu i databáze mě málem ranila mrtvice :D No co, sto tisíc v prdeli a jsem pro příště chytřejší :D

janKali
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 987
Registrace: 05.08.2012
Basti:
1) Vzdělání nic neznamená, třeba můj hlavní programátor je doktorand na bio-medicíně, což nemá s IT tam moc společného a je špičkový.
2) Ano, to je ono - rádoby velkej firmě zaplatíš balík za to, že ti to "někdo udělá". Zpravidla to dělá pak (u většiny menších firem) "někdo" nebo nějaký student, který to naplácá za 3-5 tis pro firmu a ona ti to přefakturuje.. Úroveň tomu musí odpovídat.
A opravdu pořádné IT firmy, kde jsou špičky a mají nějaké projektové řízení a procesy, tak ty se na malé zákazníky vy... Dělají korporátní zakázky a čau :-)

dokec
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 258
Registrace: 15.07.2012
Programování nejsou překlady a copywriting ..

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
janKali píše:
Basti:
1) Vzdělání nic neznamená, třeba můj hlavní programátor je doktorand na bio-medicíně, což nemá s IT tam moc společného a je špičkový.
2) Ano, to je ono - rádoby velkej firmě zaplatíš balík za to, že ti to "někdo udělá". Zpravidla to dělá pak (u většiny menších firem) "někdo" nebo nějaký student, který to naplácá za 3-5 tis pro firmu a ona ti to přefakturuje.. Úroveň tomu musí odpovídat.
A opravdu pořádné IT firmy, kde jsou špičky a mají nějaké projektové řízení a procesy, tak ty se na malé zákazníky vy... Dělají korporátní zakázky a čau :-)


Jo jako třeba nový registr vozidel :-D

Nicméně já to spíš myslel ve smyslu, jsem zvyklej kupovat různé komponenty, šablony, atd. Nemám problém se zaplacením, například koupím komponentu od firmy za 2 tisíce, vše funkční paráda, potřeboval bych ale překlad adminu do CZ a dodělat jednu věc, zadám si poptávku firmám co to u nás dělají. No a výsledná cena 20 tisíc. Vždy si říkám, jestli si ty lidi ze mě dělají srandu, a to zejména když dobře vědí, kolik stojí celá komponenta, nebo šablona. Já po nich chci 10 hodin práce a oni chtějí zaplatit měsíční nájem kanclu. Děkuji nechci :-) po té co jsem se obrátil přímo na výrobce komponenty, dodělal požadovanou věc zdarma, nechal udělat překlad, protože zákazníků z ČR je víc a poskytl vše jako upgrade zdarma. Zahraničí, zřejmě jinej oddíl.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

janKali
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 987
Registrace: 05.08.2012
freez píše:
...například koupím komponentu od firmy za 2 tisíce, vše funkční paráda, potřeboval bych ale překlad adminu do CZ a dodělat jednu věc, zadám si poptávku firmám co to u nás dělají. No a výsledná cena 20 tisíc...


Dobrý příklad, ale u kupovaných součástí je potřeba si uvědomit, že firma je vyvine a prodá třeba 100x a proto může každý platit méně, než kdyby to nechal dělat někde na zakázku. V tom je to cenové kouzlo a "ne"kouzlo zas je, že je mnoho webů na stejném systému.. Má to své pro a proti... Že dodavatel reagoval tak vstřícně ukazuje jen to, že je to slušná firma (a ten projekt jí dobře vydělává, takže si to může dovolit).

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
janKali píše:

Dobrý příklad, ale u kupovaných součástí je potřeba si uvědomit, že firma je vyvine a prodá třeba 100x a proto může každý platit méně, než kdyby to nechal dělat někde na zakázku. V tom je to cenové kouzlo a "ne"kouzlo zas je, že je mnoho webů na stejném systému.. Má to své pro a proti... Že dodavatel reagoval tak vstřícně ukazuje jen to, že je to slušná firma (a ten projekt jí dobře vydělává, takže si to může dovolit).


Ano to máš pravdu, o to horší právě byl ten fakt, že ta naše vypečená firma, by český překlad adminu dala do svého prodejního portfolia, no a já to zaplatím, cháááááá. No už jsem se vyléčil neboj :-)
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Marek L.
WD Trader: 4.38/5

Příspěvky: 1382
Registrace: 14.02.2011
Osobná skúsenosť mi vraví, že na väčšinu ľudí nie je spolah, málokedy človek narazí na človeka, ktorý plní termíny načas a vie čo robí, tj. robí to poriadne.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Marek L. píše:
Osobná skúsenosť mi vraví, že na väčšinu ľudí nie je spolah, málokedy človek narazí na človeka, ktorý plní termíny načas a vie čo robí, tj. robí to poriadne.


Ano a když ho náhodou najdeš, tak si ho musíš hýčkat, aby ti ho někdo náhodou neklofnul :-)
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
Narazil si asi na blbý lidi. Já co si sám neudělám to nemám. Spoléhám se na jediného externistu a to je můj letitý kamarád ze slovenska - grafik. Jinak si vše dělám sám. Taková práce je nejlepší. Když tolik nadáváš na programátory a na jejich nezodpovědnost, tak se nauč programovat a někdy si to zkus, ono to občas není nic lehkého :) A to s tím hýčkáním je pravda :))

Lukaaashek
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 226
Registrace: 04.03.2012
Každej dobrej programátor má dostatek zakázek aniž by hledal. Každej takyprogramátor je někde ve firmě za 40 nástupního platu, kde se dva měsíce nic nedělá s pak tejden před uzávěrkou celá firma nespí a dodělávaj. Ten zbytek se pohybuje volně po netu a je mezi nimi těžký najít někoho, kdo alespoň trochu stojí zato. Většinou ale jakmile jim nestojíš s bičem za zády, tak neudělají nic.

janKali
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 987
Registrace: 05.08.2012
Wladass píše:
Narazil si asi na blbý lidi. Já co si sám neudělám to nemám. Spoléhám se na jediného externistu a to je můj letitý kamarád ze slovenska - grafik. Jinak si vše dělám sám. Taková práce je nejlepší. Když tolik nadáváš na programátory a na jejich nezodpovědnost, tak se nauč programovat a někdy si to zkus, ono to občas není nic lehkého :) A to s tím hýčkáním je pravda :))


Člověk nemůže umět všechno a proto dělám jen to, co si myslím, že umím nejlépe...

A jedna poučka od jednoho chytrého pána, co mě učil na VŠ řízení podniku:
Správný manažer hledá lidi schopnější, než je on a umí si je udržet za každou cenu.

Z čehož vyplývá druhý protipól: Jen egoistický hlupák si hledá neschopný blby, aby se mohl cítit lépe...

-- 22. 11. 2012 17:32 --

Ještě k těm programátorům a termínům - já praktikuji, že si termín zvolí sami a když nedodají do termínu, tak je určeno, že za každých započatých 24 hodin je to -10% z odměny. Nutno říci, že někdy je to třeba -30-40%, ale lépepak dodržují termíny.
V takovém případě ovšem máme i dohodu, že když v průběhu řešení zadání narazí na zásadní problém (něco je potřeba udělat mnohem složitěji), tak mě o tom před termínem včas informují a dohodneme individuílní postup (nový termín), ale nesmí to být 10min před termínem proto, že nestíhají :-)

Miskin
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 249
Registrace: 25.01.2012
No já narazil na toho správnýho programátora na popátý a od té doby jsem spokojený a dobře se mi spí. Je problém kde hledat, na WT prostě dobrý programátor svoji práci nenabídne a proč taky, když má dost zakázek? Ale kde hledat neporadím, já na něj narazil náhodou...

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
JK: Tak to v ČR to pravidlo o manažerech asi platí jinak - spíš blbec je povyšován až do dosažení úrovně své neschopnosti...

Jirka: Nebylo to náhodou s hledáním coypwriterů podobně? Teda já šoupám nohama, že :D

Heroik
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 31
Registrace: 15.10.2012
Mám stejný problém, je to těžké a komunikace s nima???
To je síla. Jak píše Jan Kali musí se vypsat úplný detaily i kdyby to bylo sebe logičtější, jinak to tam prostě nebude.

Člověk by i rád dobře zaplatil, ale buď je tam firma jako zprostředkovatel za tučnou marži nebo prostě někde vázne odevzdávání práce.

Snad se to někdy zlepší.
Chcete být vidět? Chcete změnit své podnikání? Obraťte se na mně. Dělám věci jinak.
 Tichá občanská válka v Rusku

Marek L.
WD Trader: 4.38/5

Příspěvky: 1382
Registrace: 14.02.2011
Ak by niekto mal záujem, mal by som tip na dvoch programátorov (Python, Java, C, C++)

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
Jirda
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 48
Registrace: 09.09.2012
Velmi zajimava diskuse. Ja se na to divam z te druhe strany, protoze jsem ten programator a mam kolem sebe i ty programatory. Ale nezijeme v uzavrene bubline:-D

Par poznatku: Vetsina lidi, o kterych tady mluvite, ve smyslu toho, jaci to jsou packalove, se ani jako programatori moc oznacovat nemuzou. Dneska se oznacuje programatorem ledakdo, i pomalu ten, kdo si precte tri tutorialy na webu a pak na zaklade toho napise cool kalkulacku.

Co se tyce toho zahajovaciho prispevku. Strasne by me zajimalo, jaky je prijimaci proces, paklize jsi otestoval uz 20 lidi za posledni mesic a uspesnost je tak zla. Tady proste neco nehraje. Meli nejake reference? Co vlastne meli za ukol udelat? Kde jsi je sehnal? Byli jeste v puberte?:-D

Co se tyce splneni ukolu v danem terminu, osobne, sam mam tendenci v zavislosti na delce projektu, si vzdy sam zafixovat termin driv. Nikdy nepocitam, ze kdyz mam projekt odevzdat do XX, tak to tak taky udelam, ale vzdy si pred ten termin dam nejaky casovy polstar a vnitrne pocitam s tim, ze to musi byt uz hotove. Pak ten cas vyuziju k tomu, ze vysledek jeste konzultuju se zadavatelem a v zaveru jsme oba spokojeni, protoze ja nejsem ve stresu z toho, ze bych mel neco dodelavat na posledni chvili a on je v klidu, protoze uz vidi funkcni aplikaci, kde se doresi jen detaily.

Co se tyce praxe, zazil jsem jak firmu, co s casovym polstarem pocita i na sve strane. Tzn. deadline pro me treba o 2 tydny driv, nez je finanlni odevzdani, ale mam taky tu zkusenost, ze nektere firmy jedou az na doraz - tedy zadny polstar.

A na zaver, co se tyce zadani, to je klicove. Jak uz tu nekdo psal, je treba venovat cas i zadani, aby programator nemusel nic domyslet. Ve chvili, kdy se dostane clovek do situace, kdy zadani nedefinuje, jak to udelat, by podle me mel programator kontaktovat zadavatele a proste se zeptat. Tady je ale nekdy problem. Casto se mi stane, ze treba nez se clovek spoji se zadavatelem, tak to zabere i den. Pak se clovek dozvi, ze oni vlastne taky nevi a ze se zeptaji sveho klienta:-D A kdyz je to zadani fakt spatne a tohle se opakuje, tak casto programator upadne do rizika a zacne myslet za klienta a voli to nejjednodussi reseni, protoze kdyby volil to slozite a netrefil se, akorat by to byla zbytecna prace. Ale jak rikam, kdyz programator nevi, mel by se zeptat a to je o te komunikaci.

A na zaver uz jedine. Tak jako je kvalitnich programatoru nedostatek, je nedostatek i tech, kteri jsou schopni vytvaret skutecne spravne zadani. Kdyz se pak sejde dobry programator a dobry manager, to je pak ta prava harmonie:)

Talmer
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 66
Registrace: 25.06.2012
Co není v zadání, na to se může dodavatel vy..bodnout.
Co tam je, a nic mu nehrozí za to, že to nedodá, nebo nedodá včas, na to se může vy..kašlat.

Aneb co si zadavatel sám neurčí a do detailů nespecifikuje ve smlouvě (SLA), vždy je to pouze a jen jeho chyba.
Dodavatel dodá to, co má určeno. Byl by sám proti sobě, kdyby toho dělal víc.

Asi není divu, že právě toto je nejčastější manažerská chyba u řízení projektů, ale vyskytuje se i při téměř jakémkoliv obchodu mezi dvěma stranami.

gransy
WD Trader: /5

Příspěvky:
Registrace:
ja programator jsem, a na programovani potrebuji:

- naladu
- cas
- chut
- musi to jit od ruky
- mysleni

Techto 5 bodu musi prijit dohromady .... coz se deje opravdu jen vyjimecne :DDD

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
gransy píše:
ja programator jsem, a na programovani potrebuji:

- naladu
- cas
- chut
- musi to jit od ruky
- mysleni

Techto 5 bodu musi prijit dohromady .... coz se deje opravdu jen vyjimecne :DDD


Aby nastala tato shoda je nutné se držet následujících bodů:

1: nálada (finská vodka)
2: čas (rozšlápnout mobil)
3: chuť (viz bod 1)
4: musí to jít od ruky (viz bod 1, ale v omezeném množství)
5: myšlení (viz bod 1 od 3 deci výše)

No a je to :-D
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se