Volná diskuze

Pepi.
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 60
Registrace: 05.11.2012
Všem pohodový víkend, máte nějaké tipy na free fotobanky? Jakou formu získávání fotek preferujete?

dokec
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 258
Registrace: 15.07.2012
Jednoznačně nejlepší je tato zahraniční : http://www.deviantart.com/

Bartes
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 40
Registrace: 10.11.2012
Jste spokojení s fotkami od SCX.hu či Photoexpress.com?

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Zase oblíbené sračkotéma. Vážení, pokud je vám 10 Kč za fotku moc, pak vám už asi patří nakopat do zadele. Píšete zadarmo? Programujete zadarmo? Pracujete zadarmo? Proč mají být podle vás fotky zadarmo?

Fotky zdarma NEMAJÍ žádné právní záruky, často jsou to přesdílené kradené fotky, nemáte souhlas fotografovaných osob atd. Podrobněji viz. http://stockphotography.cz/co-je-spatne ... ch-zdarma/ - pro nějaké free weby nebo blogy ještě chápu, pro komerční weby jasný nesmysl.

sxc.hu má většinou kvalitu otřesnou, něco má třeba ve free sekci Fotolia nebo Dreamstime, ale to jsou vesměs fotky, které neprošly kontrolou technické kvality. Pár dalších fotobank se taky dá, ale obvykle nákup fotky třeba na DepositPhotos, Pixmax, 123RF vyjde i na 10 Kč a mám fotku hned. Na free fotobance budete často hledat marně a nakonec bude kvalita otřes. Půl hodiny hledání = podstatně větší ztráta než 10 Kč za legální nákup fotky.

Bartes
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 40
Registrace: 10.11.2012
Souhlasím s basti, kvalitní a výdělečný portál si zaslouží kvalitní fotografie.

orson
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 2
Registrace: 10.11.2012
Na Freepik bacha, to nejsou volné fotky, ale kradené. Takže o hubu. Více viz http://www.fotobanky.cz/freepik-kradene ... ory-zdarma

idp
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 900
Registrace: 16.01.2012
Na stránkách Auto-gril.cz můžete sledovat novinky ze světa aut.
Na stránce Povinné ručení si můžete porovnat nabídky a ušetřit.

Fit
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 480
Registrace: 30.09.2011
Ten devianart.com je free v tom smyslu, že si odtud můžu použít jakékoliv fotky a nemusím ani uvádět zdroj? Já jen, že jsem tam našel docela pěkný fotky, které by se mi někde mohly hodit. Jestli o tom můžete napsat někdo víc, nechce se mi pročítat všechny ty věci tam a AJ není zatím moje silná stránka.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Deviantart je soubor galerií jednotlivých umělců a fotky naopak většinou rozhodně zdarma nejsou! Zrovna tam bych to nekradl, protože tam publikuje hodně profíků a ti vám případnou krádež dají sežrat. Z wiki za určitých okolností lze free fotky použít, i když 90% je naprostý šrot. Přes creative commons (wiki) licence nejde používat fotky s lidma, soukromým majetkem, logama, výrobkama atd. - takže zbývají tak textury, krajinky a historické památky :D

Osobně jsem teď řešil nějaké doplnění fotek pro web, nemám nafoceno všechno co potřebuju. Opravdu se free fotky nevyplatí, co jsem našel většinou vyžaduje tolik úprav v PS a přebírání, že to absolutně nemá smysl. Ztráta času s přebíráním a úpravama nekvalitního šrotu daleko převyšuje například nějakých 1500 měsíčně za předplatné na depositphotos = 5 profi fotek na den po celý měsíc (=150 fotek, 1 fotka za 10 Kč).

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Z Deviantart určitě nic nebrat, tam opravdu moc fotek free není. Ten paušál co je na depositphotos mi přijde v pohodě, 5 fotek za den pro magazín úplně stačí a za 1500 měsíčně to není špatná cena, pro ten klid v duši je to dobrá volba.

-- 11. 11. 2012 11:54 --

Tak jak koukám tak na depositphotos se dá dokonce dostat na ještě lepší cenu, při předplatném na rok, vychází tarif 5 fotek denně po celý rok na nějakou tisícovku měsíčně. To je zadarmo. S tím se dá obsloužit i několik magazínů najednou, navíc můžete stahovat jakoukoli velikost a cena je pořád stejná, ne jako u kreditů. Měsíčně cca 150 legálních fotek za 1000 korun s možností si to dát do nákladů je úplně super, když to vezmete, tak pokud budu mít 5 magazínů které publikují jeden článek denně, tak za 200 měsíčně mám vyřešen problém s fotkama, jeden prodanej PR článek na tom magazínu vám ty fotky zaplatí na několik měsíců, asi není co řešit.

basti, ty to budeš vědět asi přesně, pokud nakoupím takto fotky v rámci předplatného a dám je na web, mohu ty ilustračky použít třeba za rok na další web? nebo jsou vázány na jedno použití na jednom webu ?

-- 11. 11. 2012 12:04 --

Aha, tak to vypadá že v rámci předplatného je fotka automaticky pro použití na webových stránkách v rozšířené licenci, resp v porovnání licencí pro tento účel není nijak omezen počet kopií, jen je to omezeno vlastníkem (používat můžou jeho zaměstnanci, atd) z toho mi vyplývá, že pokud bych ilustračku koupil, tak do rozměru 1024 x 768 pixelů jí mohu v rámci webů které vlastním použít na více místech. To by bylo ještě lepší.

-- 11. 11. 2012 12:45 --

Tak nakonec je to jinak, ale i tak je to dobrý :-)
Mám koupené předplatné. Jak si mohu pro soubor zakoupit Rozšířenou licenci?
Aby bylo možné zakoupit pro soubor rozšířenou licenci, musíte k předplatnému koupit kredity, s jejichž pomocí budete moci pořídit soubory s Rozšířenou licencí.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
A není lepší řešením si dělat fotky vlastní? Samozřejmě to nejde vždy a pokaždé, ale těch pár minut, co zabere fotku udělat a upravit je lepší, než řešit případné problémy. Já jsem to tak začal řešit pro pár svých stránek. Na internetu na nic zdarma nedá spoléhat.

Když už potřebuji případně něco speciálního a promakanějšího, tak fotku samozřejmě rád koupím, pokud nestojí několik stovek (to se bez ní kolikrát raději obejdu).
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
To víš že je to lepší, taky mám většinu vlastních, ale jsou témata, kde to prostě nejde a nebo tě to ve výsledku bude stát stokrát tolik co z fotobanky, proto se mi líbí ten depositphotos.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Alijosha: Určitě, pokud jsi třeba fotograf jako já. Ale garantuju ti, že 99% lidí není schopno udělat kloudnou fotku, natož ji upravit. Ono to není jen namířit a zmáčknout, jak do nás pořád hustí výrbci foťáků :D Navíc když vezmu nafocení, přebrání a úpravu fotky, často mi to vychází kolem půl hodiny na jednu fotku - kdybych ty fotky taky neprodával, tak úspora 20 Kč výměnou za hodinu času je nesmysl. Navíc třeba fotky pro travel weby už tak snadno člověk neudělá :)

freez: Na mikrofotobankách (včetně depositphotos) obvykle platí, že je fotka pro neomezený počet užití. Taková pseudonekonečná licence, občas tam jsou další podmínky, ale pro většinu běžných užití stačí základní licence a můžeš to používat do nekonečna.

orson
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 2
Registrace: 10.11.2012
Mikrofotobanky mají v základní licenci několik omezení:
- počet výtisků cca 200 000 - 500 000 (záleží jak která fotobanka)
- nesmí se použít na produkty určené k prodeji (potisk triček, hrnků, webové šablony)
- trochu problém u větších firem je sdílení jednoho účtu několika zaměstnanci (fotobanky v takovém případě vyžadují mastné multiseat licence, ale to asi nebude váš případ)
Rozšířená licence tato omezení samozřejmě ruší a řeší.

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Me by spise zajimalo, kde je mozne koupit fotky ve velkem mnozstvi, protoze si myslim, ze stranky jako napr. orbion.cz maji fotky zakoupene jako jeden velky balik a neresi nejake predplatne s tim, ze si kazdy den neco stahnou.

Nevite o nejake podobne moznosti zakoupeni velkeho baliku fotek (cestovani)?

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Tak zrovna Orbion má minimum vlastních fotek, většina jsou fotky uživatelů. Když by ses podíval na ten deposit, tak ty v reálu vyjde fotka na 7 korun a za rok si tak můžeš postahovat balík 1800 fotek, to už je solidní základna.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
freez píše:
Tak zrovna Orbion má minimum vlastních fotek, většina jsou fotky uživatelů. Když by ses podíval na ten deposit, tak ty v reálu vyjde fotka na 7 korun a za rok si tak můžeš postahovat balík 1800 fotek, to už je solidní základna.


Asi jsem uvedl spatny priklad, ale proste mi jde o to, kde koupit vetsi balik fotek najednou, abych nemusel kazdy den stahovat nove fotky.

Existuje takova moznost?

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Jasný, už jsem to pochopil, ty potřebuješ najednou stáhnout třeba tisíc fotek za xy korun. Tak to asi jenom přímo od někoho, kdo má na dané téma velké portfolio.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
stephan: Taky to jde, zkus profrčet různé mikrofotobanky - Dreamstime, 123RF, Fotolia, IStock (ten bude dražší). Musíš ale koukat na nákup přes kredity a ne předplatné - prostě koupíš velký balík kreditů (třeba 500-1000) a za fotku ve webovém rozlišení se obvykle platí 1 kredit. Kredity jsou většinou dražší jak předplatné, obvykle to vychází někde kolem $0,8-1 na kredit, ale můžeš je vyčerpat kdy chceš, klidně za jedno odpoledne. Nebo nakoupíš 200 fotek, týden nic a pak zase 150, takže nemusíš stahovat třeba 5 denně jako u předplatného.

Pokud sháníš ČR, SR, Irsko, Norsko, Mongolsko plus nějaké další destinace, hoď mi PM. Mám vcelku solidní portfolio a na větší odběr bych to dal slušnou cenu. Raději to dám rovnou tobě než aby fotobanka zhltla 80% provize - ty zaplatíš míň a já vydělám víc.

idp
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 900
Registrace: 16.01.2012
S velkým nákupem fotek najednou nevím, ale kdyby jsi chtěl několik fotek každý den tak je třeba předplatné. Ale ceny vycházejí různě když máš předplaceno 25 fotek na den tak tě při měsíčním předplatném za 6000 vyjde fotka na 8 Kč při ročním za 45k tak tě fotka vyjde na 5 Kč ale to jsem počítal s tím, že by jsi každý den koupil 25 fotek.
Na stránkách Auto-gril.cz můžete sledovat novinky ze světa aut.
Na stránce Povinné ručení si můžete porovnat nabídky a ušetřit.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
idp: To předplatné prakticky nedokážeš vyčerpat, 25 fotek denně nevyužiješ a buď něco propadne nebo stahuješ zbytečnosti. Pak cena naskakuje, přílišná nenažranost kolikrát vede k větší útratě. Raději si rozmyslím, kterých 50 fotek chci, a pak koupím kredity a stáhnu je naráz.

idp
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 900
Registrace: 16.01.2012
tak předplatné je dobré třeba pro magazíny, při 10 článcích za den vložíš po 2-3 ilustračních fotkách, a výhoda je, že máš vždy možnost koupit aktuální fotky, na takovou cenu se jinde těžko dostaneš, nakupování fotek naráz je vhodnější pro infoweby nebo tak ale za kredity kupovat pravidelně fotky tak jsou dost drahé, ale o žádném jiném způsobu jak nakoupit více fotek nevím (a najednou už vůbec ne) existuje vůbec něco takového? nějaká MFB nebo přímo od fotografa? ale u fotografa co fotí do MFB by se dalo dostat k těm 5 Kč co má z fotobanky ne? jak to vidíš ty basti?
Na stránkách Auto-gril.cz můžete sledovat novinky ze světa aut.
Na stránce Povinné ručení si můžete porovnat nabídky a ušetřit.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Tak pro postupný odběr se předplatné vyplatí, ale 25 fotek už je fakt hodně a ani profi studio nedokáže předplatné naplno využít. To si holt každý musí spočítat sám, jestli předplatné nebo kredity. Já osobně jsem ochotný vyjednávat o 20 Kč za fotku, pro velké odběry (řekněme stovky) se dá i míň. To platí pouze pro už upravené fotky, takže bych s tím neměl práci navíc. 5 Kč už je sci-fi, na tuhle cenu se "teoreticky" dostanou nejvyšší předplatné typu 25-50 fotek denně, ale to nejde naplno využít, takže reálná cena stejně končí až kolem 10 Kč na kus. Nejmenší provize mám kolem 28 centů, ale průměr je kolem dolaru, takže dvacka je pro mě pořád stejná jako fotobanka a nijak si nepomůžu. Zatímco zákazník k té dvacce vysolí až 80 % provize fotobance, při kusových objednávkách se skoro nejde dostat pod 100 Kč na fotku.

Jinak reálná cena komerční fotky se vším všudy vychází tak na 350 Kč (technika, amortizace, focení, doprava, čas na úpravy atd.), takže nechávat třeba 10 fotek po 20 Kč, pokud bych je musel zvlášť upravovat, je ekonomická sebevražda.

dusivk
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 25
Registrace: 15.12.2012
Bartes píše:
Jste spokojení s fotkami od SCX.hu či Photoexpress.com?

S SCX.hu celkem jo.
A občas jim taky nějakou fotku pošlu. Takže nepíšu (vždy) zadarmo, nedělám (vždy) zadarmo a nefotím (vždy) zadarmo, ale občas ano. A taky si občas nějakou fotku zadarmo stáhnu.
Od jara do pozima mě baví cykloturistika a celý rok RC modely letadel a aut.
A vše si samozřejmě fotografuji zrcadlovkou
 Prodloužené nůžky na trávu

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se