Volná diskuze

Poptavka-zdarma.cz
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 1915
Registrace: 22.05.2012
Zdravím. Zajímá mě, zda je legální zvěřejňování obsahu na webu pomocí RSS agregátorů? Z 1. pohledu posilujete zdrojový web, na který vede odkaz z textu, z 2. pohledu využíáte text pro svůj prospěch a vlastní obohacení.

příklad: adult weby, personální a realitní portály apod.

Ptám se, protože zvažuji provoz nového personálního webu, který by sbíral data o pracovních nabídkách a ty pak zvěřejňoval.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Z mého pohledu tvůrce obsahu je RSS agregátor veřejně tolerovaná krádež. Koupím doménu, nainstaluju WP, upravím RSS zdroje a voila - za odpoledne máme nový web. Zpětný odkaz na "zdroj" je ubohoučká výmluva, protože ten odkaz si můžu strčit někam, pokud mi dotyčný pravidelně a masivně krade obsah a návštěvnost a díky debilitě Google a Seznamu mě nejspíš brzo outrankuje. Takový agregátor mě zcela fakticky a velmi hmatatelně okrádá o příjem. Z pohledu autorského zákona to zcela jednoznačně legální NENÍ, o tom nemůže být sporu. Autorský zákon nic jako "zpětný odkaz" nezná a citaci zdroje podobným způsobem v žádném případě neumožňuje a to ani pro zpravodajské účely, kde se jinak snese ledacos.

Nicméně to není úplně černobílé pokud se nebavíme o obsahovém blogu nebo magazínu. Třeba to co píšeš je pro inzerenta i poptávající výhodné, ale samozřejmě to také poškozuje majitelé webů odkud bereš data, protože jim budeš snižovat návštěvnost. Nejedná se však o kradení autorského obsahu, jako třeba v případě vykrádání blogů. V takovém případě se na zákadě autorského zákona provozovatel zdroje nemůže domáhat náhrady, ale možná by to utáhl na něco jiného.

mirek novotny
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 160
Registrace: 07.01.2013
Tak většina RSS webu nezveřejňuje zprávu celou ale třeba jen 150 znaků a zatím následuje odkaz na cílový web. Nicméně je zase fakt, že většina velkých zpravodajských portálů má u RSS exportu větičku " jen pro osobní použití" Takže minimálně nějaké porušení pravidel tu je.
Prodávám a tvořím weby i eshopy. Investuji do zajímavých projektů a občas píšu blog.
 TitanCar.cz

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Poptavka-zdarma.cz píše:
Z 1. pohledu posilujete zdrojový web, na který vede odkaz z textu, z 2. pohledu využíáte text pro svůj prospěch a vlastní obohacení.



1. Jses si jisty, ze posilujes primarni web? Ja bych si tim tak jisty v dnesni dobe nebyl.
2. RSS je format urceny uzivatelum pro osobni uziti. Muzes si ho vlozit do vlastni ctecky, ale nesmis ho vyuzivat pro komercni vyuziti bez souhlasu majitele webu, ze ktereho cerpas. To same plati pro zverejneni na vlastnim webu, vzdy by si mel mit souhlas pro takoveto pouziti, protoze jiz RSS nevyuzivas pouze pro sebe, ale davas ho vsem svym navstevnikum, takze je pravdepodobne, ze se obohatis --> financne (vydelky z reklam) a nebo v mnozstvi novych navstevniku

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Na tvou otázku je jednoduchá odpověď, veškeré použití mimo soukromého, je zakázané. (otázka, je jestli to majitel primárního webu bude řešit)
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
Ideální by bylo se přímo obrátit na daného poskytovatele RSS. Já osobně jsem to zkoušel u iDnes a bez odpovědi, takže teď mám web s 200uip denně i díky iDnes a bez problémů.

sikec
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 743
Registrace: 15.07.2011
Tak je to taková šedá zóna, třeba pro http://rss4.biz jsem nezaznamenal, že by si někdo stěžoval, naopak se uživatelé sami hlásí, zda jim přidám blog. Ovšem pokud by někdo chtěl, tak ho vyjmu to zase ano. Nicméně těm webům určitě nekradu návštěvnost, spíše jim ji přináším. Ale čisté to asi úplně není, souhlasím...

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Wladass píše:
Ideální by bylo se přímo obrátit na daného poskytovatele RSS. Já osobně jsem to zkoušel u iDnes a bez odpovědi, takže teď mám web s 200uip denně i díky iDnes a bez problémů.


Takze krades obsah. Tebou zminovana iDnes RSS pro vlozeni na web neposkytuje.

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Wladass píše:
Nekradu obsah, iDnes poskytuje RSS http://vice.idnes.cz/rss.asp

Krades, protoze jak jsi sam napsal, tak ti to nepovolili.
Já osobně jsem to zkoušel u iDnes a bez odpovědi


A oni sami uvadeji:
RSS kanály serveru iDNES.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování nebo další šíření RSS kanálů serveru iDNES.cz bez předchozího písemného souhlasu MAFRA a.s. není dovoleno.


Uz je ti jasne, ze ten obsah krades?

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
Jop to jo, ale tak mi řekni proč neodepsali. Jsou tu i mnohem větší weby než můj, třeba http://pravednes.cz/ a ten bere RSS dat mnohem více a bez problému.

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Wladass píše:
Jop to jo, ale tak mi řekni proč neodepsali. Jsou tu i mnohem větší weby než můj, třeba http://pravednes.cz/ a ten bere RSS dat mnohem více a bez problému.


Kolik emailu jsi jim posilal? Je mozne, ze tvuj email prehledli nebo spadl do spamu. Ja jsem jim psal a kdyz mi neodpovedeli, tak jsem jim po nekolika dnech napsal znovu a pote jiz odepsali.

A na weby typu Pravednes bych se neodvolaval. Co kdyz maji povoleni a nebo je jim to ukradene a riskuji postih?

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
Asi máš pravdu no. Zkusím jim zítra znovu napsat. btw tobě to povolení dali ?

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Wladass píše:
Asi máš pravdu no. Zkusím jim zítra znovu napsat. btw tobě to povolení dali ?

Nedali a postupne pry kontaktuji weby, na kterych RSS bezi, aby to odstranili z webu.

sikec
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 743
Registrace: 15.07.2011
Jop přidání do rss4biz je zdarma pochopitelně...

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
stephan píše:
Nedali a postupne pry kontaktuji weby, na kterych RSS bezi, aby to odstranili z webu.


Zajímavé, takto se zbavovat reklamy zdarma no.

Poptavka-zdarma.cz
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 1915
Registrace: 22.05.2012
Jednalo se mi něco na principu indeed.com nebo jobrapido.cz - obě odkazují na zdroj - takže zdrojový web posilují a nekradou návštěvnost (kontakt je na zdrojovém webu)

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
To se chová jako vyhledávač, čistě 100% teoreticky to v pořádku není, ale máš pravdu - návštěvnost to nekrade a obsah to využívá neškodícím způsobem. Takto si to představit dokážu. Radši bych se ale zeptal.

mrfrostikcz
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 13
Registrace: 28.05.2012
Já osobně mám taky jeden web (pc-doplnky.cz) kde tahám pravidelně obsah z několika RSS kanálů. Články jsou spíše anotace s proklikem na cílový zdroj + zobrazení loga.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se