Volná diskuze

Bronx
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 22.04.2013
Ahoj. Dnes mi přišla pokuta za obrázky, které jsem měl na webu ve výši 17600 Kč. Pokuta přišla od inkasní společnosti Logicall a nárokuje si ji spol. Profimedia a.s.
Jakou mají šanci? Mám pokutu platit?

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
No to záleží na tom jestli jsi jim ty obrázky šlohnul, nebo ne. Pokud ano a oni mají notářský screen, tak se budou snažit, protože z toho mají provize s kterých žijou a mají i velkou šanci na úspěch.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Bronx
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 22.04.2013
no jo, ale podle čeho si určují cenu? připadá mi přemrštěná. na webu čtu, že to platit nemám, že jsou ti známí.

http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33414

Píše se na netu taky hodně, že si Logicall nárokuje poplatek i za fotky , ke kterým nemají autorská práva. na vše vám dají 7 dní jinak vám vyhrožují soudem.

Miskin
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 249
Registrace: 25.01.2012
Napsal jsem jim asi 3x že v době kdy jsem web provozoval mohl na něj přispívat kdo chtěl bez mého zásahu. A po pár telefonátech a mailech toho nechali.. je to už přes rok..

Bronx
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 22.04.2013
Miskin: mně přišel přímo doporučený dopis s vyčíslením pohledavky, číslem spisu a screenshotem web. stránek a že prý mám do 7 dnů zaplatit. teoreticky může kodkoliv někde odkoupit obrázek, který je často publikovany na netu od nejake fotobanky a pak si narokovat prava a zkouset kdo tu licenci nema.

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
Bronx
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 22.04.2013
Wladass: ale co kdyz maji opravdu na neco licenci. stahl jsem si fotky z google vyhladavace. nevim kdo ma k fotkam licenci.

Wladass
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 2134
Registrace: 13.09.2011
Tak vidíš, i google v tom případě porušuje tuhle případnou licenci.

Bronx
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 22.04.2013
Wladass: jenze google na foto odkazuje a navic tam ma napsano, ze na foto muze byt autorske pravo. ja ho mam na webu a navic upravene - neni v originalni podobe.

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Pokud je obrazek pouzit nelegalne, tak se pokute patrne nevyhnes.

peeeeta
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.83/5

Příspěvky: 2055
Registrace: 02.09.2012
Bronx píše:
Wladass: ale co kdyz maji opravdu na neco licenci. stahl jsem si fotky z google vyhladavace. nevim kdo ma k fotkam licenci.



JEDNODUŠE NESTAHOVAT

A) BUĎ FOTIT VLASTNÍ
B) KOUPIT NĚKDE U FOTOBANKY (8 KČ)

ale lituji tě 17 k je dost.
Pokud jsem ti pomohl přidej mi bod tlačítkem [+]
Wedos aktuální slevy
 CZC slevové kupóny

Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
Nic neplať. Přijdou 3 dopisy (mě teda chodili obyčejné, ne doporučeně). Dále pár mailů, po roce dají pokoj. Asi bych i doporučil je úplně ignorovat (není-li dopis opravdu určen přímo do tvých rukou).

Já jsem tam volal, odepsal i na pár mailů, aby nemohli říct, že nekomunikuji. Obrázky smaž, pokud jsou nelegální, ale nic nepřiznávej.

Na to téma se dá hodně vygooglit, takže hledej.

Bronx
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 22.04.2013
hitow92: právě že mi dopis doporučeně přišel. jedná se o pár fotek a mezi nima je i fotka jednoho města.


A pozor. pokuta 17tis. kč. za 1 miniaturu o velikosti 150x150pix. , která ještě byla ořezána - nebyla zmenšeninou puvodniho originalu.

Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
Mě nepřišel doporučeně ani jeden a co jsem četl, tak ani nikomu jinému, zřejmě novinka.

Pak bych ti doporučil jim tam zavolat, vše popřít. Případně navrhnout vyrovnání v reálné ceně obrázků (pár stovek), že to klidně zaplatíš abys měl klid, přestože se necítíš vinen. Oni to odmítnou, navrhnou ti 50 % z dnešní částky, což odmítni ty. Následně to bude telefonistka hrotit, řekni teda že bereš soud (já jsem to udělal).

Následně už jsem na další dva dopisy nereagoval, regoval jsem pouze na dva maily. Pořád vyhrožujou soudem, oddlaují "poslední možný datum splatnosti před soudem." Nic se ale nestalo a co jsem četl, tak k soudu nikdy nikdo nešel. Soud by jim přiřkl maximálně čech pár stokorun.

Mimochodem zde k tomu vyšel nedávno článek http://www.novinky.cz/finance/299303-astronomicke-pokuty-za-fotky-stazene-na-web-ci-profil-neplatte-jdou-nad-zakon.html

Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
Souhlasím s tím, co je napsáno nad tímto příspěvkem. Zavolal bych tam, vše popřel max. nabídl vyrovnání, které by se mohlo blížit reálné cenně a kdyby neměli zájem řekl bych, že beru ten soud.

K soudu tě stejně nepotáhnou, protože u soudu není jistý výsledek a je by to stálo čas a peníze. Raději tě nechají na pokoji a půjdou to zkoušet jinam, však on se jistě někdo chytí
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Jan Paluska píše:
K soudu tě stejně nepotáhnou, protože u soudu není jistý výsledek a je by to stálo čas a peníze. Raději tě nechají na pokoji a půjdou to zkoušet jinam, však on se jistě někdo chytí


Tento názor je docela rozšířený. Možná je pravdivý, ale já se ptám. Nenechají tě pár let na pokoji a poté se vrátí s mnohá násobně vyšší částkou? Jde o to, že vymáhání pokut za fotky je hit posledních let a proto nikdo nemá dlouhodobé zkušenosti, jestli jim dají vymáhací agentury opravdu klid nebo pouze čekají až naběhne penále a poté se jim vyplatí jít k soudu.

Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
Upřímně řečeno opravdu nevím. Nikdy jsem se do takové situace nedostal a ani jsem o nikom nic nečetl, takže nevím, jak se zachovat. V příspěvku popisuji svůj subjektivní názor a postup, jakým bych se nejspíše řídil já.
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

Pavel Horelica
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 18
Registrace: 14.04.2012
basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Za prvé jsi tu fotklu neměl co stahovat a používat, tím jsi ji opravdu ukradl. Nějaké spekulace, jestli ji prodává profimedia, na faktu krádeže nic nemění. Prostě tě načapali a teď se s tím nějak musíš popasovat.

Pořád dokolečka se tu opakujou známé bludy o neoprávněném vymáhání, stažení přes google, že fotka byla ořezaná, upravená a blábláblá. Vážení, pokud fotobanka výhradně zastupuje autora, může to vymáhat. Stažením obrázku z Google se téměř vždy dopustíte krádeže (pokud náhodou nestáhnete free fotku, kterých je naprosté minimum) a ořezem nebo změnou to na původních právech autora nic nemění - dokonce i když tu fotku použijete do koláže, může po vás vymáhat náhradu za zneužití. Není o čem diskutovat.

Být tebou, dohodnu se s Profimedií na nějakém vyrovnání. Profimedia zastupuje řadu lidí výhradně a bavíme se o RM fotkách oceněných běžně v tisících, pokud to je taková fotka, tak 5000 Kč běžná cena + 100 % penále (běžná praxe) + advokát + provize vymahače a jsme na 17k jen to fikne. Co bych rozporoval je doba zaplacení do 7 dnů - na to podle mě nemají právo, na vymáhání platí zákonné lhůty a musí se dodržet postup. Rozhodně to nejde tak, že do 7 dnů nezaplatíš a hned začneme účtovat mastné částky a posílat samozvané exekutory. Pokud by se cukali, pohrozil bych oznámením na úřadech s tím, že škodu uhradit chci, ale nepřistoupím na žádné týdenní vydírání a chci si vše řádně ověřit. Samozřejmě vše dokladovat.

Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
Basti: Krást se sice skutečně nemá, ale logicall ve spolupráci s dotyčnými fotobankami také nejsou firmy, které by si braly servítky.

Rozhodně nic neplatit, vezmi si poučení od lidí, kteří s tím zkušenosti mají. Ty vymáhané částky jsou směšné, vydělávají na tom, že se spousta lidí podělá a radši jim to pošle. Je to lepší kšeft než samotné prodávání fotek. Navíc je na netu i spousta případů, kdy vymáhali peníze za free fotky (např. z NASA) - sami na ně neměli licenci.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
To je pravda, každopádně dělat mrtvého brouka je hodně hloupé řešení. Pokud bych měl podezření, tak prostě chci jasně vidět kdo je fotograf a čí licence to je. Profimedia nebo ISIFA (teď nevím) zastupuje i Getty, tak tam bacha. Na Getty jsou totiž i RM fotky v cenách několik tisíc $$ a pak ta vymáhaná částka je zcela na místě. On si tady totiž každý myslí, že běžná cena za fotku je 50 Kč. To je ale prvotřídní blbost, pokud je někdo trouba a čmajzne exkluzivní fotku z nějaké premium kolekce, tak se pak nemůže divit. Getty občas vymáhá něco neoprávněně a kontrola je na místě, ale nejde to paušálně brát jako podvod. Pár těch článků o "podvodech" Logicall jsem prošel a někde to teda byla hodně vtipná argumentace - jako "stáhl jsem to z ruského fóra, jak jsem mohl vědět, že to je chráněno" a podobné hovadiny. Logicall je možná pěkná banda sviňáků, ale může prudit jen další sviňáky, kteří často kradou jak o závod. Pokud fotky nekradu a mám doklad, nic mi nemůžou. Pokud jsem to ukradl, pak se můžeme s Logicall dohadovat, kdo je větší podvodník...

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Poptavka-zdarma.cz
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 1915
Registrace: 22.05.2012
Mac píše:
I ta fotka za 50ti korunu tě může vyjít pěkně draho. "To jsem tak jednou kupoval šablonu ve "výprodeji" od překupníka, přišel dopis a..." :-D


...a ? :-D

Krást fotky se nemá, ale na druhou stranu u těchhle kšeftařů s pohledávkama jde spíše o jejich zisk, nežli hájení autorského práva. Ono už v oběhu není moc malých pohledávek, tak co bychom si je nevyrobily, že? A internetové vody jsou tak veeeeelike.

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se