Volná diskuze

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Mě osobně různých zlodějíčků moc líto není, bohužel mě totiž za posledních pár let stáli několik set tisíc na ukradených fotkách - a to počítám microstock ceny ala 20 Kč za kus. Nijak aktivně to nehledám, ale vím o několika tisících mých ukradených fotek, vyrabované celé texty z blogů a webů atd. Vymahači jsou svině a o autory jim nejde, ale dosáhli jedné věci, které zákon nedosáhl - konečně si lidi všimli, že nejde stáhnout cokoliv mě napadne a vesele to používat. Možná to konečně dokope nějaké zákonodárce KONEČNĚ začít řešit reálné autorské právo 21. století.

Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
basti píše:
...ale dosáhli jedné věci, které zákon nedosáhl - konečně si lidi všimli, že nejde stáhnout cokoliv mě napadne a vesele to používat. Možná to konečně dokope nějaké zákonodárce KONEČNĚ začít řešit reálné autorské právo 21. století.


S tim souhlasim. Mě ten dopis ohromně otevřel oči. Ono když člověk sedí u počítače od mala a od 14 let si patlá stránky (kdy prostě neřeší, co tam dá za obrázky, konec konců před těmi lety ani nebyla technologie pro odhalování kradených obrázků), tak pak ani nemá zábrany. Vyroste v prostředí, kde se krade všechno od obrázků přes audio a video až po hry. Jak si má člověk sám uvědomit, že ten obrázek má hodnotu? U her nebo písniček se na to upozorňuje hodně. Cenovky ve fotobankách ale moc často na očích nemáte.

Vždycky jsem si vážil, když někdo dokáže vyprodukovat hodnotu. Radši si koupím hru na Steamu a stahnu hudbu z iTunes. Dnes už si i obrázky kupuju, je však pravděpodobné, že kdyby se mi neozval Logicall, ještě by mi to nedošlo a nekupoval bych je.

Každá překážka se dá využít a já beru tahanice s Logicallem jako jeden ze svých největších posunů té doby. Doufám, že se to podobně podaří i ostatním.

georgejc
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 23
Registrace: 02.01.2012
Teď mě napadá jak ty různý agentury zjišťují nelegální fotky, to jim nějakej soft zjistí, že určitý obrázek není zakoupený ve fotobance, nebo zkontaktují vsechny a nechají si předložit potvrzení o nákupu fotky?

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Lukáš Jirsa
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 181
Registrace: 02.12.2011
Nevim jak to řeší seriozní fotobanky, ale Profimedia a ISIFA mají speciální roboty, původně je vyvinuli borci v Izraeli :). Roboti skenují celý internet, porovnávají to s databází obrázků z fotobanky a když se najde shoda, robot vyfotí obrázek na webu a pošle k prošetření. Jestli to pak ještě kontrolují lidé nebo ne, to nevím. Fotobanka to pak předává logicallu.

Nechápu proč to tu pořád komentuje někdo, kdo netuší a odhaduje. Kdyby si měli autoři hlídat svoje fotky, to by se z toho zbláznili.

Stačí trochu googlit a pak předat podložené informace.

Robot: http://en.wikipedia.org/wiki/Corrigon
Zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-45329910-isifa-tresta-firmy-za-zneuziti-svych-fotek

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Pokud to autor najde sám, většinou to řeší rovnou, pokud není exkluzivně zastupovaný. Ona si totiž milá fotobanka schramstne kupu "poplatků" a ještě si ze zbytku škrábne provizi kolikrát až 80 %. Z toho mimochodem plyne, že pokud chcete špičkové fotky levně, prolezte weby fotografů - rádi se s vámi domluví. Fotograf dostane víc a vy ušetříte.

Profimedia, Isifa, Getty, Corbis a řada dalších nabízí převážně RM (rights managed) fotky. Ty se nabízí většinou exkluzivně, tedy neprodávají se přes 10 fotobank, ale výhradně přes jednu, aby šlo hlídat podmínky a konflikty jednotlivých užití. Taková fotobanka na případné porušení licence přijde velmi snadno, stačí projet historii prodejů. Vyhledávání probíhá přes různé crawlery.

Mikrofotobanky na druhou stranu nic takového neřeší. Fotky jsou RF (royalty free) a prodávají se za pár šušňů třeba na 5-15 agenturách, vystopovat zneužití je velmi složité. Přesto se stále najde plno idiotů, kteří si fotky stáhnou i s vodoznakem a vesele používají. Taky jsem nepochopil třeba designéry, kteří si nakoupí fotky a poté je vystaví zazipované třeba na rapidshare - co na to říct, že?

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se