Volná diskuze

Pepi.
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 60
Registrace: 05.11.2012
Ahoj všem!

Včera jsem s kamarádem řešil jeho situaci: Vydělává si jako tvůrce reklamních sloganů a textů. Občas však jeho odběratelé nechtějí platit DPH a domluví se na zaslání částky bez faktury na jeho osobní účet. Zbytek fakturuje přes rodiče.

Co mu hrozí, pokud by se na tento způsob došlo? Za minulý rok si tímto způsobem vydělal asi něco do 30 000 Kč. zbytek je řádně vedeno ve fakurách. Jde zasíláné platby na osobní účet nějak dokázat. Budu rád za názory.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Musel by ho někdo naprášit na FU za nepovolené podnikání, pak by následovala kontrola z FU, kde by samozřejmě šli po platbách na účtu. Otázka je, kolik by mu dokázali (oni by šli i po protistraně, nejhorší je, že můžou udělat audit u firmy, která mu poslala ty peníze, čili že protistraně a přijdou tak i na něho) Můžou mu dát pokutu a doměřit daň a penále. Tady je ale jednodušší kdyby ten příjem normálně zdanil a měl by klid. Jako autor by to neměl mít nijak složité a jako příležitostní výdělek by zaplatil jen daň z příjmu a hotovo, zbytek jak píšeš fakturuje na rodiče a tam je to OK.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Pepi.
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 60
Registrace: 05.11.2012
Je možné to zdanit, i když o platbě nemá doklad tedy fakturu?

-- 20. 05. 2013 10:07 --

Vypadá to, že velkou část zasílali z osobního účtu na osobní účet, což by až tak prokazatelné nebylo. Protože každý může odesílat a příjmout peníte nebo ne?

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Může, ale taky musí prokázat původ. To je právě to nejhorší, že při kontrole FU jseš to právě ty, kdo musí dokazovat, ne oni. Jistě že to zdanit jde i bez faktury. Je to asi jako když prodáváš příležitostně trávu z louky zahrádkářům pro králíky, taky nemáš fakturu. Na serveru http://www.jakpodnikat.cz/ se myslím dá dohledat i tohle.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Pepi.
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 60
Registrace: 05.11.2012
Ok, díky. Může se daňové přiznaní podat i teď?

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Poptavka-zdarma.cz
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 1915
Registrace: 22.05.2012
Podvodník by byl nemilosrdně sestřelen ostrou muškou Berňáku :-D. Myslím, že bude těžké něco takového dokázat. A hlavně to, jestli se jednalo o soukromou platbu nebo nějaký kšeft. Dále doporučuji oddělit osobní účet a podnikatelský účet.
Řešil jsem podobnou otázku při platbách se zahraničím, ale již jsem registrovaná osoba k dani.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Poptavka-zdarma.cz píše:
Myslím, že bude těžké něco takového dokázat. A hlavně to, jestli se jednalo o soukromou platbu nebo nějaký kšeft.


No a to je právě kámen úrazu, ty musíš berňáku dokázat co to je za platby, ne on tobě. Oddělený účet pro podnikání a soukromé platby je nutnost.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Miskin
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 249
Registrace: 25.01.2012
No nejlepší pokud se napráskáš a přijdou k tobě na kontrolu. Jinak to krom nás nikdo vědět nebude :)

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Poptavka-zdarma.cz
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 1915
Registrace: 22.05.2012
freez píše:

No a to je právě kámen úrazu, ty musíš berňáku dokázat co to je za platby, ne on tobě. Oddělený účet pro podnikání a soukromé platby je nutnost.


jasně, to vím, tak uvede, že se jedná o soukromou platbu. kde je problem?

-- 21. 05. 2013 13:42 --

Mac píše:
A pokud chceš i mou mlčenlivost, tak: 0123456789/9999!!! :-)


hele bacha, to už je vydírání. Vedle Ratha je prej volná cela. :-D

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Poptavka-zdarma.cz píše:


jasně, to vím, tak uvede, že se jedná o soukromou platbu. kde je problem?

Nikde, jen v tom, že ne každý pracovník FU se spokojí s pojmem soukromá platba.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

peeeeta
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.83/5

Příspěvky: 2055
Registrace: 02.09.2012
freez píše:


Nikde, jen v tom, že ne každý pracovník FU se spokojí s pojmem soukromá platba.


Tak se přidá i nějaká odměna :)
Pokud jsem ti pomohl přidej mi bod tlačítkem [+]
Wedos aktuální slevy
 CZC slevové kupóny

Belindasa
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 49
Registrace: 13.11.2012
Já mám z FÚ opravdu jen dobré zkušenosti, asi jsem měla štěstí na dobrého úředníka. Jsou to přece jen lidi.

Pepi.
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 60
Registrace: 05.11.2012
Nakonec je vše vyřešeno, díky za komentáře a rady.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se