Volná diskuze

Bottle3D
WD Trader: 0.5/5

Příspěvky: 66
Registrace: 23.11.2013
Zdravím Vás,

1. Jak je to když jsem studen a zakládám si živnost? Budu muset platit socko a zdravko? Protože z názorů tzv. laiků jsem úplně vedle, tak bych chtěl znát jak to vlastně je, nerád bych se dostal do problémů.

2. Můžu být jako živnostník v případě že bych se vzdal studia registrovaný na pracáku?

Děkují

katalog
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 147
Registrace: 03.04.2013
1.První rok neplatíš žádné minimální zálohy (začneš platit až přístí rok když vykážeš určitý zisk) http://www.jakpodnikat.cz/pojisteni-studenti.php

2. NE

Bottle3D
WD Trader: 0.5/5

Příspěvky: 66
Registrace: 23.11.2013
Dobře, takže kdybych nebyl student a měl ŽL, tak už platit musím první rok?

katalog
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 147
Registrace: 03.04.2013
No jak bys ukončil studium tak bys musel začít platit minimální zálohy na soc. zdrav.

manasekp
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 298
Registrace: 29.10.2013
kdyz nejsi student tak povinne musis platit jenom zdravotni, socialni je dobrovolne

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
manasekp píše:
kdyz nejsi student tak povinne musis platit jenom zdravotni, socialni je dobrovolne


No to není tak úplně pravda, pokud bude OSVČ hlavní má povinnost platit minimální zálohu, pokud vedlejší (student) tak je to odvozeno od zisku. Dobrovolné je pouze to samotné přihlášení a to pro ty, kteří nemusejí platit povinně. Pokud ale již nebude studentem, bude OSVČ hlavní a platit musí. Jediné co je opravdu dobrovolné je pojištění nemocenské, neplést si s pojištěním zdravotním.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

manasekp
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 298
Registrace: 29.10.2013
Tak to nevim, zatim jsem zil v dojmu ze socialni je dobrovolne, nemas k tomu nejake info? Navic socialka tim nidky nemela problem a nic po me nechteli.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
manasekp píše:
Tak to nevim, zatim jsem zil v dojmu ze socialni je dobrovolne, nemas k tomu nejake info? Navic socialka tim nidky nemela problem a nic po me nechteli.


Tak nastudovat to můžeš třeba zde: http://www.jakpodnikat.cz/pojisteni-soc ... avotni.php

Pokud nejsi OSVČ vedlejší tak minimální zálohu na sociální pojištění (ne na důchodové) si prostě platit musíš. Pokud jsi studen, zaměstnanec, důchodce, nebo matka na mateřské, tak do určitého výdělku nemusíš. Ty snad nepodáváš každý rok přehled výdělku na sociálku?
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

manasekp
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 298
Registrace: 29.10.2013
prehled vydelku podavam ale zatim sem socialce neplatil nic, jenom zdravotni

edit: take je to mozna tim ze jsem jeste do nedavne doby mel status studenta

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
manasekp píše:
prehled vydelku podavam ale zatim sem socialce neplatil nic, jenom zdravotni

edit: take je to mozna tim ze jsem jeste do nedavne doby mel status studenta


Jo tak to je ono, v době kdy jsi byl student tak si nemusel platit ani zálohy a ani doplatek do cca 65 tisíc zisku (ne obratu) za rok, pokud jsi přecházel ze statusu student, tzn. OSVČ VEDLEŠÍ na OSVČ hlavní až letos v roce 2014, tak se samozřejmě vše změní až budeš podávat přehled na jaře ve 2015. Ovšem je tu další otázka, to si ale budeš muset někde najít a tou je povinnost nahlásit sociálce a zdrávce přechod ze statusu "student" tzn OSVČ VEDLEJŠÍ na OSVČ HLAVNÍ. Nevím totiž jak to je aktuálně, jestli máš povinnost začít platit minimální zálohy od doby kdy je z tebe fyzicky OSVČ HLAVNÍ a nebo až od doby podání přehledu, tzn. na jaře 2015. To si být tebou zjistím, protože by tě pak mohl nemile překvapit doplatek záloh za dobu kdy jsi přestal být studentem. Ono je to měsíčně docela dost, tak si to raději někde pozjišťuj.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se