Finance a účetnictví

Sartanion
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 8
Registrace: 01.03.2015
Řekněme, že vydělávám 20,000,- /měsíc. Dávám a spořím si 10% stranou na budoucí investice a rozmnožení peněz. Nechci je investovat hned, chci počkat, až jich budu mít víc.

Teď - co s tím. Když je dám do banky, budou podléhat inflaci, i přes "vysoký" úrok té inflaci podléhat budou. Když to vrazím do devíz, abych na tom něco vydělal a více méně se tak vyhnul inflaci vyděláváním dalších peněz,které mi tu ztrátu pokryjí, budu muset každý den sledovat devizové kurzy.

Investovat do zlata 1000,- /měsíc mi přijde taky jako blbost, zároveň je to ale asi ta nejlepší možnost, ne ? Každý měsíc si koupit pár gramů PRAVÉHO fyzického zlata, např. ve švýcarské bance, které bude postupně nabývat díky inflaci na hodnotě. Protože do něho budu investovat postupně a nebudu čekat, tak na tom vydělám více, než kdybych čekal další 4 měsíce na roznožení kapitálu.

Příklad .: Hodnoty jsou vymyšlené, ale účel snad pochopíte.
Př.1.:
Z výplaty vezmu 2000,- a koupím zlato , řekněme 5g. To zlato bude mít cenu 2000,- , která se bude stále ale zvyšovat.
Další měsíc koupím zase za 2000,-, přičemž, protože se zvedla cena zlata, koupím už "jen" 4,95g.
Takhle budu kupovat dalších 10 měsíců - předpokládejme, že každý měsíc koupím o 0,05g méně.
Na konci budu mít 47,75g zlata za celkovou hodnotu 20,000 kč.
Př.2.:
Počkám 10 měsíců, až si něco vydělám a vrazím to do zlata. Mezitím, peníze podlehnou inflaci, poplatkům za vedení účtu atp.
Řekněme ale, že mi zůstane nějakým zázrakem 20,000,- , za které nakoupím zlato.
No jo! Ale je to ten desátý měsíc, kdy si za 2000,- nakoupím už jen 4,6g zlata.
Nakoupím to, mám 45,5g zlata s hodnotou 20,000 kč.

--------> Když to prodám v ten okamžik, co jsem nakoupil poslední zlato (1. i 2.) zjistím tohle:
1. Prodám vše. Po výpočtu zjistím, že jsem vydělal 20989,01.. kč.
2. Vydělám tolik, kolik jsem do toho dal, možná prodělám -> poplatky za platby.

Myslím, že je z toho dost zřejmé, že při 1. příkladu si vydělám, že ? Další možnost je mít velký kapitál hned... Ale to asi nepůjde.

Takže, je to tak nebo ne? Hodnoty a gramy jsem hodně přestřelil, aby to bylo vidět.
Nemám s tím žádné praktické zkušenosti a všechno je to z mé hlavy, teď potřebuji poradit, jestli by to šlo, nebo jestli neznáte nějaký jiný způsob, co dělat s 2,000,- /měsíc , aby nepodléhaly inflaci.

Díky!

xmrnv100
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.25/5

Příspěvky: 281
Registrace: 08.09.2012
Tvá teorie má jednu malinkatou chybičku, vůbec nepočítá s variantou, že cena zlata může jít také dolů. Viděl jsi graf vývoje ceny zlata za poslední 3 roky?

Další problém také může být v rozdílu mezi výkupní a prodejní cenou (sám mluvíš o fyzickém zlatu). To sis také zjišťoval?
Zlatý slitek Argor Heraeus 1 g
Ryzost: 999,9
PRODEJNÍ CENA: 1 189 Kč
VÝKUPNÍ CENA: 938 Kč


Jinak pokud vymyslíš bezpečnou variantu jak ochránit peníze před inflací, tak máš myslím zajištěnou Nobelovu cenu za ekonomii.

Sartanion
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 8
Registrace: 01.03.2015
Aha, díky. Byl to jen takový prvotní nápad, tak jsem chtěl nejdřív napsat sem, než si budu zjišťovat fakta. :)

xmrnv100
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.25/5

Příspěvky: 281
Registrace: 08.09.2012
Zlato je obecně dobrá investice, ale ne "vše řešící". A pro drobné investory jako jsi ty je použitelná prakticky pouze jako velmi dlouhodobá investice, např. 10 a více let.

Někde jsem četl:
Hodnota zlata je stálá, za stejnou cihličku zlata byste koupili slušné auto dnes i před 20 lety.


Takže ochrana proti inflaci ano, ale odsaď podsaď... riziko je vždy.

katalog
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 147
Registrace: 03.04.2013
Jo cena zlata poslední dva roky padá.... nechápu proč jsou pořád do něho všichni tak zblblí se ani neumí podívat na graf? Jinak by ti inflaci mohl víceméně pokrýt spořící účet... Jinak řešit u 2k měsíčně inflaci mi přijde zbytečné...

Drago
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 966
Registrace: 10.11.2010
Spíš by to chtělo peníze rozložit. Taky je třeba brát ohled na to, kdy je hodláš vybrat a za jakým účelem. Je rozdíl pracovat s měsíci a roky.

Minulý rok byla inflace 0,4 % viz http://notes2.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/mira_inflace a tento zatím nevypadá, že bude vyšší.

katalog
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 147
Registrace: 03.04.2013
Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se