Volná diskuze

filaj
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 10
Registrace: 08.01.2015
Zdravím.

Fotím už cez 3 roky, pričom 2 roky sa tomu snažím venovať profesionálne. Robím to veľmi rád, napĺňa ma to, vedel by som si to predstaviť ako budúce povolanie. Som však ešte študent, bez možnosti živnosti. Má vôbec nejakú šancu zapôsobiť na inzerujúcich ľudí, keďže som dospelý a nemám nejaké skúsenosti?

Nejde mi o peniaze. Kľudne nafotím aj zadarmo, predné sú mi referencie. Na svete je pohľadávka po fotografoch vcelku malá a keď nejaká je, vyhrávajú profesionáli. Ale aj oni začínali. Ako začali s nulovými skúsenosťami?

Ďakujem za prípadnú pomoc!

StanikKolarik
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 271
Registrace: 06.04.2015
Já fotím 7let a až loni jsem si troufnul přejít na volnou nohu (teď toho lituju). Radši to nadále dělej jako koníčka s občasným melouchem.
"Kľudne nafotím aj zadarmo, predné sú mi referencie." - to radši ani neříkej, tohle je smrt freelancingu - trh si bohužel hrozně rychle zvykne že se vždycky najde nějaký Franta co to dělá za reference. Nezapírám že jsem dřív ten trh taky takhle křivil a ohýbal. a teď toho lituju.

Turek
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 376
Registrace: 21.01.2012
Jednu z nelehkých cest od práce po fotografování si můžeš přečíst u Davida Nogola na blogu. Nejlépe to číst celé od začátku. http://www.nogol.cz/blog/

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Záleží co fotíš, obecně je poptávka po fotkách rostoucí, ale stejně rostoucí je obrovský přetlak crowd-produced sraček. A bohužel zákazník často radši fotku ukradne nebo stáhne free šmejd než by dal $1-2 za kvalitní práci. Jít do stock fotografie nebo reportáže je podle mě hodně náročné. Naopak fotit svatby nebo portréty, reality, produktovky atd. na zakázku nemusí být špatné.

Jako student máš naopak skvělou možnost živnosti (pokud ti bylo 18), protože neplatíš brutální výpalné ve formě odvodů. Makej na sobě, makej na kvalitě, sháněj zákazníky a neboj se říct o peníze - tím myslím normální cenu, ne almužnu. Než dostuduješ můžeš si udělat portfolio, nasbírat reference, sehnat třeba nějakého stálého zákazníka a pak už to půjde mnohem snáž. Nejhorší je začít.

StanikKolarik
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 271
Registrace: 06.04.2015
z větší části souhlasím s basti.
já mám třeba hlavní problém s tím že "dát mně 500 za poctivě odvědenou práci s fakturou je nepřekonatelný problém, protože už za 2000 platíme matlala bez faktury (který je ale většinou něčí známý)". Já jsem bohužel tu slibnou dobu kdy mi bylo 18-28 prošvihl a teď jsem z podnikání jenom kvůli tomu výpalnému -15000 a to nepočítám bydlení, jídlo, splátky a další věci.
ale to jsme mimo téma.

filaj
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 10
Registrace: 08.01.2015
To je problém, že 18 som ešte nemal. Na čierno to robiť nechcem, ale nie je možné pracovať ako fotograf na dohodu o vykonaní práce? 16 som už mal, teda by to bolo možné.

Ono je veľmi jednoduché povedať foť svadby, reporty... práve v tom je problém, že nech sa ozvem komukoľvek, vždy je pre nich prednejší človek s portfóliom, profesionálnou technikou a podobne. Potom keď si pozriem jeho fotky, neni v nich žiadna kreativita a "umeleckosť". A títo ľudia majú techniku za tisíce eur.

Ďakujem veľmi pekne za reakcie, budem rád ak sa to ešte rozvinie.

Turek
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 376
Registrace: 21.01.2012
Loni jsem měl svatbu. Fotil nás Korč http://www.korc.cz/ Pár postřehů od něho. Ve Frýdku-Místku kde jsem bydlel je pojem a ikona. 1. je to jeho stylem bohémského života
2. dovede lidi rozesmát zaujmout pro focení, takže má opravdu přirozené fotky, my jsme se při focení s manželkou smáli nonstop

Z toho plyne fotograf si musí vybudovat značku osobní brand, aby si mohl říct o cenu. Když toto zvládne, tak dokáže brand budovat v čemkoliv, takže i tato dovednost se Ti může hodit i kdyby jsi nefotil.

Sám Korč mi řekl. V poslední době fotím hlavně svatby, je to sice náročné, ale při tom se dobře najím a napiju... je to další benefit :) Samozřejmě fotí i děti, politiky atd... ale hlavní gro má svatby. Při nich jak říká nic extra neexperimentuje a drží se vyzkoušených osvědčených metod. Proto Ti možná přijde, že některé portfolia jsou podobné a bez invence. Jenže lidé si fotografa vybírají podle určitého rukopisu a je myslím si že svatebčanům je finálně jedno, že ony svatební fotky vypadají +- podobně, jak jiné svatební fotky od stejného fotografa, hlavně že jsou jejich svatební fotky vyvedené. Když si kupuješ obraz od Picasa tak taky kupuješ obraz malovaný stejným stylem a nevyčítáš autorovi, že nektreslí jak romatnický malíř.

filaj
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 10
Registrace: 08.01.2015
To je pravda no. Zrejme počkám do tých 18, budem budovať techniku, znalosti a skúsenosti, a potom snáď niečo vyjde.

manazer5ka
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 4
Registrace: 11.11.2016
Každý musí nějak začít a jestli máte talent, tak se to rychle ukáže a zkušenosti nasbíráte rychle. Jestli se rozhodnete pro podnikání, třeba vás zaujme článek http://www.freelance-market.cz/d/jak-zacit-podnikat. Hodně štěstí do začátků.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se