Marketing

richard.zavodny
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 295
Registrace: 13.12.2013
Zdravím.

Na jednu mou e-mailovou adresu mi chodí e-maily se vtipnými obrázky, videa, apod. Jde o "cílovou" skupinu lidí většinou kolem 40-65 roky (vím, je to docela široká skupina). Byl bych schopný získat možná i 600 e-mailových adres a mě zajímá, jestli je toto legální.

Mám napsaný script v PHP, který mi z .txt souboru vyexportuje e-mailové adresy a ty poté uloží do databáze, ale za jakých podmínek tyto adresy můžu držet ve své databázi? Musím se registrovat na ÚOOÚ? Je jasné, že pokud chci posílat obchodní sdělení, tak potřebuji potvrzení (kliknutí na odkaz v e-mailu), a tady nastává má otázka. Stačí když to do toho e-mailu napíšu mailinkatým písmem (dejme tomu velikost fontu bude 6pt) že "kliknutím na odkaz udáváte souhlas se zasíláním obchodních sdělení", nebo je někde uzákoněné že to písmo musí být stejně velké jako obsah e-mailu? Je nutné na end-pointu (po kliknutí na odkaz v e-mailu) uvést, že e-mailová adresa byla přidána do databáze, nebo toho uživatele můžu presměrovat dejme tomu na YouTube s nějakým videem?

A ještě mám jednu otázku. Jak je to s prodejem e-mailové databáze? Google mi na toto vyhodil desítky výsledků, ale nikde jsem se nedobral jasné odpovědi.

Díky.

Jiří Mareš
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 121
Registrace: 04.08.2012
Registrací na ÚOOÚ nic nezkazíš, sám jsem se před časem registroval, ač jsem přímo nemusel (na úřadě pracují rychle, např. mou žádost vyřídili do 2 dnů ač na to mají až 30 dní).

Pokud chceš dělat e-mail marketing pořádně, doporučuji Ti získat e-maily uživatelů legální formou. V opačném případě se vše otočí proti tobě. Píšeš, že máš možnost získat až 600 e-mailových adres, ale pokud jsou to lidé, od kterých nemáš přímo souhlas se zasíláním obchodních sdělení, pak je ti celá databáze k ničemu. Nejlepší je dát si na blog, či na svůj web formulář pro odběr novinek + dvojité potvrzování, tzv. double opt-in. Tedy že uživatel zadá svojí e-mailovou adresu, přijde mu na daný e-mail potvrzovací odkaz, kde po kliknutí stvrdí, že je majitelem daného e-mailu. Nejlepší je, když máš tohle zautomatizované, třeba pomocí MailChimpu či jiných aplikací, kde zároveň máš další záznamy k dispozici.

Na nákup e-mailové databáze raději nepomýšlej, ano všude kolem je plno nabídek, ale většinou jsou to databáze lidí, co někde někde odcizil nebo záměrně prodal dalším stranám. Opět budeš mít problém jen ty, když začneš hromadně rozesílat e-maily na stovky tisíc adres, které jsi nakoupil za nemalé peníze.

Proto se raději zaměř na vybudování vlastní databáze odběratelů a to přirozenou cestou, bez dalších habaďur.
Je to ale jen na tobě :-)

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se