Finance a účetnictví

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Tak se blíží doba kdy se asi ani já nevyhnu registraci k DPH, obratem to sice není, ale nastala u mě situace kdy 90% odběratelů jsou plátci DPH a jako takový by uvítali abych i já byl plátce DPH. Co jsem tak zjistil, když mám většinu odběratelů plátců DPH je pro mě vlastně to plátcovství DPH přínosem. DPH tedy nebude končit u mě ale já ho pošlu dále státu na odvodu a nebudu ho jako koncový element tahat do zisků. Navíc možnost odpočtu DPH při nakupování je docela lákavá. Nicméně, mám pár otázek na ty kteří si už tímto krokem prošli.
1 Pokud budu jako plátce DPH fakturovat neplátci, musím služby zdražit ? nebo si snížit svou marži ? protože pokud budu fakturovat neplátci 120kč s DPH je DPH 24kč to odvedu a zisk je tedy 96kč pokud to budu fakturovat plátci DPH a budu chtít mít 96kč zisk mohu mu tu samou službu prodat za 115,2kč a státu odvedu jen 19,2kč takže přechodem na plátce DPH se stanu pro ostatní plátce levnějším a těm pár neplátcům budu muset malinko zdražit, jestli to dobře chápu.
2 Je jedno kdy přejdu na plátce DPH? třeba od nového roku? nebo od února?
3 Jak je to teď s datovou schránkou u plátců? je povinná?
4 Jde kvartální podání přehledu k DPH podat i normálně na vytištěném formuláři? mám trochu obavu třeba z toho souhrnného hlášení.

Díky za radu.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

LukasP
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 254
Registrace: 13.01.2011
Také přemýšlím o plátcovství DPH, ať už kvůli affiliate programům, které nemohu jako neplátce využívat, tak kvůli adsense i kvůli firmám, které ode mě odebírají reklamu. Vadí mě ovšem poměrně složité vedení kompletně všeho, což bych musel přenechat účetní.

Milan_B.
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 638
Registrace: 03.12.2010
Jak jsi přišel na ta čísla? 20% dph se dle mne odečítá jinak než 120-20% a to 120/1,2

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
LukasP píše:
Také přemýšlím o plátcovství DPH, ať už kvůli affiliate programům, které nemohu jako neplátce využívat, tak kvůli adsense i kvůli firmám, které ode mě odebírají reklamu. Vadí mě ovšem poměrně složité vedení kompletně všeho, což bych musel přenechat účetní.


No co jsem tak zjistil, tak k již vedené daňové evidenci, stačí vést ještě evidenci DPH a z ní každé tři měsíce počítat daň no a v případě adsence ještě podávat to souhrnné hlášení, což by podle dostupných informací také neměl být problém. Záleží kolik faktur máš, ale počítat dph na vstupu a na výstupu není prý tak složité, pokud bys byl ale firma co nakupuje ve snížené dph jako stavební firma tam už je to složitější a chce to účetní.

-- 19. 12. 2011 10:45 --

Milan_B. píše:
Jak jsi přišel na ta čísla? 20% dph se dle mne odečítá jinak než 120-20% a to 120/1,2

Někde jsem to viděl jako příklad a docela mi to přijde logické, pokud si to vstáhneš ke svému zisku tak pokud plátce prodává plátci bude na tom lépe, než kdyby prodával neplátci, alespoň tak jsem to z těch různých zdrojů pochopil.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Drago
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 966
Registrace: 10.11.2010
1. pro neplátce budeš dražší, ale plátci to zase uvítají. Pokud jsi neplátci účtoval 100 CZK, budeš mu teď účtovat 120 CZK (20 CZK prostě musíš odvést státu). Pokud máš 90% odběratelů plátců nedoporučuju jakkoliv zlevňovat prostě to tam přidej. Pokud máš problém s přepočítáváním. Tak ze 120 CZK konečné ceny (základní + DPH) je DPH 20 CZK. Tedy konečná cena/1,2 je čistá DPH z ceny. Tento jednoduchý přepočet si zapamatuj a dál nic neřeš.
U plátců vezmi cenu co jsi jim účtoval doteď a přidej DPH. Nikdo z nich nebude mít námitky. Já jsem měl trochu obavy z toho "DPH zdražení" ale setkal jsem se naopak s nadšením.
2. chce to přejít k nějakému datu. Já přešel od 1.1. Úřednice bude chtít důvod. Řekni požadavek obchodních partnerů. Hlavně tam netahej AdSense a EU :)
3. DS je pokud vím jen pro s.r.o. a jiné právnické osoby. Byl by jsem nemile překvapen :)
4. Jde to klasicky vytisknout. Zajdeš na portál MFČR http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr ... uvod.faces (pokud zapomeneš adresu je dole na mém blogu 404m.com, dal jsem si to tam kvůli sobě :)) Přes step by step formulář se tím proklikáš. Robot ti to zkoukne a vypíše chyby a nedostatky (domnívám se že podobný program mají i správci daně). Pak je tam několik možností jako odeslat s podpisem, přes DS a také vytisknout. Anebo je to .pdf, teď jsem si ne jistý. Vytisknu to černobíle a zajdu s tím na úřad. Ptal jsem se na podatelně jestli to není problém a prý naprosto v pohodě. Jen se paní divila proč jen jeden výtisk, většinou si jeden nechává podnikatel/účetní pro sebe.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Díky za rady, ohledně důvodu dobrovolné registrace tam uvedu požadavek obchodních partnerů, ono to tak i je, takřka všechny provizní smlouvy jsou postavené na tom, že jak se stanu plátcem, automaticky si dph připočtu k provizi, všichni partneři by moji registraci uvítali, a výhody, jako adsence a eu jsou spíše bonus. Přemýšlím právě o přechodu od prvního ledna, navíc jsem zjistil, že bych si mohl do dph dát zpětně nějaké vybavení atd, tak to je taky takovej bonus do začátku. No hned po vánočních svátcích se na to vrhnu. To abych oprášil svůj adsence a CJ účet :-D
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Milan_B.
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.43/5

Příspěvky: 638
Registrace: 03.12.2010
jé to je milé já měl pravdu :)

Jinak když bys o celém postupu jak co je třeba, ... napsal tady někde téma byl bych ti vděčný

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Milan_B. píše:
jé to je milé já měl pravdu :)

Jinak když bys o celém postupu jak co je třeba, ... napsal tady někde téma byl bych ti vděčný


Jo to nebude problém, jak to budu mít vše za sebou, napíšu postup a kolik jsem u toho sežral prášků na nervy :-D
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Fit
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 480
Registrace: 30.09.2011
Je to tak, jak píše Drago. Já sám jsem ještě student, vydělám si zatím jen pár tisíc měsíčně :). Mám příjmy i z AdSense, takže jsem se stal dobrovolným plátcem DPH. Je to v pohodě. Firmy, které jsou také plátci, tak to samozřejmě uvítaly, protože si to DPH mohou odečíst (tak jako ty, když si něco nakoupíš).

Jinak ty formuláře můžeš řešit vytisknutím, ale za sebe doporučuji zřídit si tu datovou schránku. Je to zdarma a můžeš všechno posílat elektronicky. Já takto posílám každé čtvrtletí jak přiznání k DPH, tak společně s tím i to souhrnné hlášení. Jde to úplně jednoduše, všechno se dá vyplnit v patřičném formuláři s průvodcem zde http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr ... uvod.faces

Potom si to tam jedním kliknutím vyexportuješ do souboru (XML), a to potom pošleš v příloze finančnímu úřadu pomocí datové schránky. Nemusíš tak vůbec chodit na úřad a navíc to má i výhodu v tom, že si pak příště můžeš to XML přednačíst ze starého souboru a jenom upravíš částky a datum. Ten formulář tě i hlídá a upozorní tě na případné chyby. Začal jsem to takhle dělat od letošního roku a jsem spokojen. Stačí si to jen jednou pořádně vyzkoušet a pak už to půjde...

-- 19.12.2011 23:01 --

Ještě bych jen doplnil, že potom tedy v jedné datové zprávě posíláš v příloze 2 soubory ve formátu XML. Jeden je to přiznání k DPH a druhý soubor je souhrnné hlášení. Obojí si vygeneruješ, jak jsem psal. Můžeš si to i vyexportovat do PDF pro sebe do počítače (což dělám). Nicméně posíláš finančáku jen to XML.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Tak o datové schránce tedy také pouvažuji, koukal jsem že registrovat se k DPH musím do 15dnů od doby kdy jsem poskytl službu do EU (tedy mám na mysli Adsence), ale nenašel jsem jestli je to 15dnů kalendářních a nebo pracovních, nevíte jak to je ? Každopádně můžu třeba 3.ledna přijít na FÚ a registrovat se k DPH už od 1.ledna ? asi by to mělo jít ne.
Jinak jsem včera ještě zjistil že někdy od června budu obchodovat také s partnerem v Itálii a i on je plátce DPH, takže tak jako tak by mě ta registrace čekala, otázka ale je má někdo zkušenosti s tím jestli se nebudu muset registrovat k DPH i v Itálii ? někde mě minula informace že za určitých okolností se člověk musí registrovat k DPH i v té zemi se kterou obchoduje, i když já tak nebudu nic kupovat, ale budu tam jenom prodávat (poskytovat služby Italskému plátci DPH a ty fakturovat).

-- 29. 03. 2012 13:48 --

Tak zatím se zdá že to DPH není takový problém, jak jen někteří prezentují, chtěl bych se zeptat na možnost odpisu DPH při prvním podání, dá se odečíst DPH za 12 měsíců zpětně od data registrace a mělo by to být DPH ze zásob, co se tam dá všechno dát ?
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Tak pánové a dámy, četli jste už změny v novele zákona o DPH? Ne? No to byste měli, jedna velmi zajímavá změna se totiž týká i DPH a Adsense, podle mě je to dost zásadní a hodně lidí to potěší. Jedinej kdo by mohl plakat, bude asi Seznam a jeho Sklik. Více v mém článku http://www.1bloger.cz/rubriky/net-a-it/ ... platce-dph
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Marek L.
WD Trader: 4.38/5

Příspěvky: 1382
Registrace: 14.02.2011
freez píše:
Tak pánové a dámy, četli jste už změny v novele zákona o DPH? Ne? No to byste měli, jedna velmi zajímavá změna se totiž týká i DPH a Adsense, podle mě je to dost zásadní a hodně lidí to potěší. Jedinej kdo by mohl plakat, bude asi Seznam a jeho Sklik. Více v mém článku http://www.1bloger.cz/rubriky/net-a-it/ ... platce-dph


Novela bude platná len v rámci ČR ?

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Tak předpokládám že ano, nicméně jsem někde zaznamenal zmínku o tom, že na Slovensku už prý problém DPH a poskytnutí služeb do jiného státu EU vyřešili, netuším ale jak. Zkus hledat, četl jsem to na nějakém daňovém webu.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

zdenicka113
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 17
Registrace: 09.03.2012
Daně, DPh a podobně, to je moje smrt, vůbec se neorientuju.

NatasaZ
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 9
Registrace: 09.11.2017
Ahoj všem, sice už je to starší diskuze, nicméně narazila jsem na ni, když jsem řešila tu stejnou otázku, tak si říkám, že by mohla pomoct i někomu dalšímu. Musím uznat, že celkem těžké se v těchto věcech orientovat, obzvlášť když si živnost teprve zakládáte.. aspoň já v tom měla pořádný zmatek, proto přikládám článek, ve kterém jsem našla odpověď já. Snad se bude i po letech někomu hodit :)
https://pravopropodnikatele.cz/se-stat-platcem-dph/

Kamila
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 2
Registrace: 28.11.2017
LukasP píše:
Také přemýšlím o plátcovství DPH, ať už kvůli affiliate programům, které nemohu jako neplátce využívat, tak kvůli adsense i kvůli firmám, které ode mě odebírají reklamu. Vadí mě ovšem poměrně složité vedení kompletně všeho, což bych musel přenechat účetní.


Zase když předpokládáte, že se bude práce dále rozvíjet, tak proč to účetní nepřenechat? Je to celkem přirozený vývoj. My jsme taky brzo začali využívat pomoc od účetní firmy. Berte to tak, že s růstem se tyto úkony budou komplikovat tak jako tak. Pokud to není váš šálek kávy, tak nemá cenu tím ztrácet čas, který můžete využít jinak.

Murphynko
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 2
Registrace: 20.12.2019
Takto, tebe sa oplati stat platcom dph, ak mas v plane nakupovat drahe veci a robit investicie vo firme, napr. automobily, stroje atd..
alebo ked mas partnerov ktoru su tiez platcovia dph, a inak oplati sa urobit firmu ako platcu dph, nasledne ju vies predat ako platca dph za slusny obnos penazi, najlacnejsia takato dph spolocnost sa predava od 75 000kč. Vid https://www.incorporated.cz/sro-platce-dph/

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se