Právo

MartinT
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 92
Registrace: 07.08.2011
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak to děláte s obrázky u magazínů? Kupujete všechny nebo si je jednoduše půjčíte a uvedete zdroj? Třeba když najdu inspiraci článkem na zahraničním serveru a budu chtít použít některé stejné obrázky, mám je začít vyhledávat někde ve fotobankách a kupovat nebo stačí, když pod každou fotku uvedu zdroj a tím se tak vyhnu kopírování a vlastně obrázek jenom "ocituji"?
Jaké jsou Vaše názory a zkušenosti. Radši bych peníze ivestoval do rozvoje webu než do nákupu několika stovek obrázků.
Díky za názory a postřehy

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Ne každý obrázek se dá použít s tím že u něj uvedeš zdroj, to záleží pod jakou licencí autor obrázky dovolí šířit, většina webů ale šíření jejich vlastních obrázků nepovoluje vůbec, pak je lepší hledat ve fotobankách, nebo hledat obrázky od autorů kteří povolují šíření pod licencí GNU a stačí tedy uvést jen autora fotografie. Toto například umožnuje valná většina autorů poskytujících obrázky pro Wikipedii, obrázek se dá šířit a dokonce i upravovat, s tím že se uvede autor obrázku. Má to ovšem svá pravidla, zrovna nedávno jsem našel web kde jsou všechny obrázky z Wiki, proč ne, ale aby dole v patičce bylo že vše na webu je chráněno autorským zákonem a za tím dovětek "fotografie ze zdroje Wikipedia" tak přesně takhle to být nesmí. U každé fotky musí být autor, a tím není nikdy Wiki ale konkrétní člověk uveden na Wiki pod fotkou.
Já vždycky říkám, že nikdy nevíš kdo tvůj projekt uvidí a tak se určitě vyplatí mít toto v pořádku, takže kupovat fotky není nutné, stačí když je seženeš od autorů kteří ti je zapůjčí za to že pod fotkou bude napsáno "autor fotografie Vladan Prdkovič" nemusí to být v žádném případě odkaz někam, to je trochu zažitý omyl. Jsou ale fotobanky které mají v licenci podmínku odkazu, pokud si to pohlídáš a označíš fotky tak jak máš, nebudeš mít problém. Když ne, třeba taky nebudeš mít problém, ale to si asi pan Otcom myslel ještě donedávna taky :-D
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Drago
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 966
Registrace: 10.11.2010
Záleží na stylu webu. Na 404m preferuju ikonky z iconfinder.com, které mají volnou licenci. Na ilustrační fotky dobře poslouží i wikipedie. U každé je uvedený druh licence. Většinou jsou volne, popřípadě volné + uvedení autora. Některé jazykové mutace uvadí dokonce specifická národní pravidla.

MartinT
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 92
Registrace: 07.08.2011
Je to právě složitější asi zjišťuju. Koukal jsem se po webech a někdo má pod fotkou název webu, někdo tam má název fotobanky, ale koukal jsem se na velký weby, u kterých předpokládám, že to budou mít podchycený. Šlo mi třeba o to, že budu psát článek o zajímavých jarních účesech, které si najdu na nějakým americkým serveru a teď mě zajímalo, jak získám ty obrázky. Jestli teda musím vystopovat, odkud je mají a pak tedy rozhodnout. Pochopil jsem to z Vašich rad tedy tak, že pakliže to bude fotka od autora, tak bych měl prostudovat stránky autora, zdali tam můžu fotku umístit a pak kdyžtak uvést jméno. Pakliže by to ale byla fotka z fotobanky, tak asi nejde tedy obejít to zakoupení tím, že bych použil tu odcitovanou.
Jako v případě, že budu chtít použít nějaký neutrální fotky, tak si najdu nějaký free nebo levný, ale spíš mi šlo o tu inspiraci konkrétními články. Vím že to tak hodně magazínů dělá, jen s těmi právy si pořád nejsem jistej. Nerad dělám něco, co je na hraně, ale zase články bez obrázků jsou k ničemu. Mám na mysli ty, které jsou třeba typu těch jarních účesů, protože popisovat účes je naprd. Ale díky za Vaše poznatky :)

LukasP
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 254
Registrace: 13.01.2011
Ilustrační fotografie jsem začal řešit vlastními fotografiemi. Dnešní mobily dělají už parádní fotky, mě většinou stačí menší, takže stačí vyfotit kus vany a máte hned na několik článků o koupelnách či vanách, jinde vyfotíte kus bazénu, okno, pivo ve skleničce (bez reklamy samozřjmě :-D) atd. Vše slouží pouze k ilustraci.

Někde se to ale bohužel nedá použít, právě třeba u účesů které potřebuješ, módní trendů atd.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
LukasP píše:
Ilustrační fotografie jsem začal řešit vlastními fotografiemi. Dnešní mobily dělají už parádní fotky, mě většinou stačí menší, takže stačí vyfotit kus vany a máte hned na několik článků o koupelnách či vanách, jinde vyfotíte kus bazénu, okno, pivo ve skleničce (bez reklamy samozřjmě :-D) atd. Vše slouží pouze k ilustraci.

Někde se to ale bohužel nedá použít, právě třeba u účesů které potřebuješ, módní trendů atd.


Jo také dost ilustračních řeším stejně a mám svatej klid :-)
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

MartinT
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 92
Registrace: 07.08.2011
Jasný, s tím s vámi souhlasím, ale já právě měl na mysli nějaký užitečný obrázky, ne ilustrační. To vždycky nějak zmáknu, protože můžu hledat co chci a aby to bylo free.

Koukal jsem se na tu Wiki a to je zajímavý a většina autorů to má vážně zadarmo, ještě mě tak napadlo. Pořád nevím tedy s těmi fotkami. Není tu někdo, kdo vlastní magazín na nějaké téma? Zajímalo by mě, jak on to řeší. Díkec

Marek L.
WD Trader: 4.38/5

Příspěvky: 1382
Registrace: 14.02.2011
Vlastné fotky sú dobrou voľbou, prípadne fotobanky a keď už inak nie, tak nájdem obrázky s voľnou licenciou.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Když tak přemýšlím nad tím článkem s účesy, napadá mě ale jeden problém, který bys měl podchytit také, on je to vlastně problém všech fotografií, na kterých jsou lide a mohli by se na nich poznat, což je u fotek účesů, pokud budou modelky foceny zepředu velmi pravděpodobné. Já se i pro ilustrační potřeby snažím fotit fotky tak aby na nich lidé nebyli k poznání, pokud vyfotíš někoho a tu fotku použiješ a on se na ní pozná, mohl by být problém a již se to několikrát stalo. Ty bys od toho člověka musel mít povolení a souhlas že můžeš jeho fotku uveřejnit. Píšu to hlavně proto, že mi není moc jasné jak zjistit jestli taková fotka modelky (nevíš jestli to je modelka, nebo paní co seděla v kadeřnictví) má takové povolení, například fotobanky pokud u nich chceš prodávat fotky lidí kde jsou k poznání ti tu fotku do své nabídky bez podepsaného povolení vůbec nevezmou, protože ví jaké jsou s tím problémy.
Jinak dobrá galerie kde se dají najít jak free fotky, tak fotky kde máš dát autora, ale i placené najdeš na deviantART

Vzpomněl jsem si když naše známá začínala s kadeřnictvím a chtěla si dát na stránky fotky těch účesů, jako že před a po, všichni jí museli podepsat že s tím souhlasí, dokonce i manželka a že to jsou kamarádky, tenkrát jí na to upozornil nějaký právník či co a asi dobře udělala, protože případný soud s někým, jen kvůli tomu že se poznal na fotce na webu a ucejtí, že by se mohl nakapsovat by nebyl asi dobrej. Já vím je to extrém, ale tak jsem si na to vzpomněl.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

MartinT
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 92
Registrace: 07.08.2011
Děkuju za ten devianArt. zkusím se tam zorientovat a přijít na to, co je free a co je za peníze a podle toho rozhodovat. díky taky za poznámku k tomu focení, ale neplánuji fotit vlastní účesy, byl to jeden z příkladů, na kterém se to hezky popsalo. Právě jsem si říkal, jak je to s těmi fotobanky, jestli ty mají právo na ten obličej nebo ne. Jestli třeba někdo někoho nevyfotí, neprodá do fotobance a ta pak mě a zažaloval by ten člověk mě :-D Ale když říkáš, že si to ty banky ověřují, tak jedině dobře.
Zkusím to tedy prokoumat a ještě se kouknu po netu, jak je to s těma citacema a autory. Možná zkusím taky najít nějaké autory fotek toho žánru co potřebuji a jestli nemají nějaké k dispozici. Pořád to je ale taková trnitá cesta, kdy ty obrázky hledám jako ilustrativní a ne přímo ty konkrétní, které mě zaujmou k tomu tématu. Například budu-li psát recenzi k fotbalu, taky tam budu chtít dát fotku z aktuálního zápasu a ne nějakou ilustrativní toho týmu z týmového focení. A tak jsem to myslel k tomu magazínu, jak využít tu danou fotku a ne ji nějak nahradit. Ale díky všem :)

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Trošku si zaspamuji, ale třeba se to někomu hodí. Dneska nám vyšel článek, kde je několik fotobank...
http://objevit.cz/prehled-mikrofotobank ... fiky-t8150

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se