Právo

Petr Jeník
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 25.11.2010
Zajímal by mě váš názor na to, co udělat s programátorem který neodvede včas svou práci, kterou přislíbil a vás tím připravil o spoustu peněz.

Nejprve nastíním situaci:

Objednávka (mail, ICQ - tedy dohledatelná a průkazná) zněla:
Vypracování soutěže do jednoho diskusního fóra.
Cenu i termín si určil zpracovatel (programátor) sám. Já obojí respektoval. (naopak jsem mu ještě předem přidal zajímavý bonus, který s povděkem přijal)
Předem jsem jej několikrát varoval a ujišťoval ho, že to do toho termínu opravdu potřebuji.
On mě na oplátku několikrát ubezpečoval, že to bude.
Nebylo to nic časově náročného. I podle jeho slov, plus mínus 10 hodin práce. (vzal si na to i přesto 9 dní času protože je to student - respektoval jsem to)
Psal jsem mu o svých zkušenostech s programátory. Že rozhodně neakceptuji 90% hotové práce jako by bylo hotovo na 100%. Když něco nefunguje, tak je mi úplně jedno, kolik nad tím strávil času a zda už chybí jen "pár maličkostí", takže je vlastně hotovo. Není hotovo. Dokud to nefunguje na 100%, je to pro mě stejné, jako by to nebylo hotové vůbec.
On mi na tuto mou zkušenost odvětil, že on takový není a vše bude do termínu hotové.
Bohužel i v něm jsem se zklamal.
Hotovo mělo být v pátek. Místo toho mi ve čtvrtek, pár minut po té, co jsem mu psal, že už dnes nebudu, napsal, že ztratil jeden soubor a zda bych jej nemohl najít v záloze na serveru. Věděl že si to už nepřečtu protože už jsem nebylo online a psal jsem mu, že pro dnešek končím.
Je tedy naprosto jasné, že už ve čtvrtek věděl, že to do termínu nedodělá a svou lží o ztraceném souboru si jen připravoval půdu pro páteční výmluvy, že to nestihl.
V pátek - tedy v den předání se neozval vůbec. Je sobota, a stále nic. Neozývá se, není online, nepracuje....
A já v pondělí přijdu o 10 tisíc, které mám dostat od sponzora soutěže a které nedostanu, protože soutěž se kvůli němu nekoná.

Já mám jasno a nebude to poprvé, co něco takového udělám, ale můj dotaz zní:
Co byste s takovýmto programátorem, který vás připravil o spoustu peněz udělali vy?

Mimochodem - udělal jsem screenshot této stránky jen pro případ, že by náhodou toto vlákno zmizelo (což vzhledem k vyspělosti zdejších adminů a moderátorů nepředpokládám a věřím, že se k situaci postaví čelem)

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Co s ním můžeš udělat? Nic. Je to blbec a bohužel se to samé děje i mně. Programátor mi dělá fórum už půl roku a stále neodevzdal. Bohužel je lepší počkat na něj, než shánět jiného, se kterým se to ještě protáhne.
Pokud si s ním nic nepodepsal a nebo si mu nezaplatil, nemůžeš udělat podle mě nic. Maximálně mu můžeš trošku poškádlit na pověsti, ale co ti to pomůže. :( Někdy si říkám, že je blbost nechávat si něco udělat od studentů. Sice jsem sám student a všechny práce jsem vždy odevzdal do termínu, ale co se týče studentů, sám s nimi nemám dobré zkušenosti.
Držím palce.

Petr Jeník
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 25.11.2010
Pokud si s ním nic nepodepsal a nebo si mu nezaplatil, nemůžeš udělat podle mě nic.

Objednávka potvrzená elektronickými prostředky je platná. Mail a ICQ je navíc velmi dobře doložitelný. To že přijdu kvůli někomu o peníze také.

Maximálně mu můžeš trošku poškádlit na pověsti, ale co ti to pomůže.

Všimni si, že jsem nenapsal žádné jméno ani nick. Opravdu nemám zapotřebí někomu kazit jeho pověst tím, že si s ním budu vyřizovat účty hloupým spamováním. Tohle dělají děti. Já se zachovám jinak. Jen ho bohužel pro něj zavedu do světa dospělých.

Drago
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 966
Registrace: 10.11.2010
Tohle slýchám na FB prakticky pořád. Najít pořádného programátora (studenta) je problém. Většinou mají o práci postaráno. Leda vsadit na někoho kdo se tím živí, ale ten už je dražší.

Btw: 10 hodin práce by se ještě dalo do pondělí stihnout :)

Petr Jeník
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 25.11.2010
Btw: 10 hodin práce by se ještě dalo do pondělí stihnout :)

Dalo. On ale o víkendu nepracuje :)
A sehnat někoho jiného v sobotu dopoledne, kdo má čas něco udělat a udělal by to o víkendu, je opravdu hodně těžký - spíše nemožný.

Tohle slýchám na FB prakticky pořád. Najít pořádného programátora (studenta) je problém. Většinou mají o práci postaráno. Leda vsadit na někoho kdo se tím živí, ale ten už je dražší.

Já to nejen slýchám, ale už jsem se s tím i setkal. Bohužel ale nejen u studenta, ale i u člověka, který se programováním živí.
Tomuhle jsem o tom psal. On se mi vdušoval, že takový není. Že to opravdu bude. První den práce dobrý. Druhý den taky. A pak konec.
Buď mám jen já smůlu na lidi, nebo opravdu neexistuje programátor, který by dokázal dotáhnout svou práci do konce.
Jo a k té ceně: 300,- Kč na hodinu práce mi připadá jako docela dobrý honorář. Dal bych i víc, ale opravdu jsem respektoval cenu, kterou si řekl. (tedy řekl si 100 EUR - dát mu více byl můj nápad :) )

Drago
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 966
Registrace: 10.11.2010
Možná by stálo za to udělat databázi programátorů/grafiků na volné noze (studenti/lidé co to mají jako vedlejší činnost) s možností je hodnotit. Anebo ještě lépe nějaký systém, kde by si člověk zadal zakázku odvedl peníze do systému. Vybral si člověka a ten až by splnil práci tak by mu systém vyplatil peníze. Součástí všeho by byla i smlouva, která by se uchovala v systému. Pokud by měl systém iTrade hodnocení + možnost zveřejnit reference určitě by se to hodilo jak levnější pracovní síle tak i lidem co potřebují menší úpravy.

Petr Jeník
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 25.11.2010
Tohle zní opravdu dobře. Zajímavý nápad a popřemýšlím o jeho zapracování na web, jehož jméno tu nesmím napsat, protože by jinak ten příspěvek prošel cenzurou :)

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Drago píše:
Možná by stálo za to udělat databázi programátorů/grafiků na volné noze (studenti/lidé co to mají jako vedlejší činnost) s možností je hodnotit. Anebo ještě lépe nějaký systém, kde by si člověk zadal zakázku odvedl peníze do systému. Vybral si člověka a ten až by splnil práci tak by mu systém vyplatil peníze. Součástí všeho by byla i smlouva, která by se uchovala v systému. Pokud by měl systém iTrade hodnocení + možnost zveřejnit reference určitě by se to hodilo jak levnější pracovní síle tak i lidem co potřebují menší úpravy.

To je velmi dobrý nápad. Možná by tam stálo za to udělat i jakýsi žebříček jejich cen. Vím, zní to možná trošku blbě, ale pokud by zde existovalo nějaké řazení podle cen daného programátora, možná by to programátory motivovalo k nižším cenám, než má konkurence. Na čemž my ušetříme. Kvalita na úkor ceny by neklesala, jelikož by zde stále bylo hodnocení. Pokud by se tedy vymyslel systém, jak by programátor ceny zveřejňoval (nejjednodušší asi za hodinu práce), možná by to s cenami zahýbalo.

Co myslíte? Teď mě možná pošlou do háje programátoři, ale mě se to možná jeví jako zajímavý nápad. Co Vám?

Petr Jeník
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 7
Registrace: 25.11.2010
Žebříček cen je blbost.
Žádné programování není stejné takže ani ceny nemohou být stejné.
Spolehlivost je ale věc, která by se hodnotit dala. Udělal si práci včas a dle dohody? Máš za jedna. Hodnotili by přímo lidi. To by mohlo být zajímavé.

Mimochodem:
Programátor se nakonec ozval. Bylo to pod nátlakem a toto vlákno splnilo svůj účel (což jsem očekával).
Soutěž je dokončená a zdá se, že funguje už bez větších problémů.
Navzájem jsme se omluvili (on za to že je lempl, já za to že jsem na něj takhle vyjel) a zítra to dotáhneme do 100% konce. I já už teď vidím, že jsme na +99% a pokud někdo bude hledat schopného programátora, doporučím jej.

Jakub Senko
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 504
Registrace: 15.10.2010
Čo sa týka toho Dragovho nápadu, tak si myslím, že by sa to dalo urobiť aj tuto. Ak som to správne pochopil, tak by sa to dalo urobiť asi tak nejakým spôsobom, že by sa vždy vkladali po práci údaje:
cena a počet odpracovaných hodín, a potom by sa počítala hodinová sadzba programátora/grafika/... Následne by sa tam mohlo ah vypĺňať, či splnil termín, a do rebríčka by sa vyberali iba tie, ktoré termín splnili. Potom by sme si mohli na WD vysortovať najlepších programátorov. No a samozrejme, každý programátor/kóder/... by si mohol vybrať, či aktuálne pracuje, alebo nie, a vlastne by nám takto vznikli automatické nabídky, kde by si užívatelia bez problémov našli presne toho človeka, ktorého potrebujú.

Samozrejme, to sú len nápady, ktoré som dostal počas písania príspevku. Mohlo by sa urobiť úplne inak - hlavne som sa nezmienil o tej "banke", kde by sa peniaze vkladali predčasne a programátorovi zaslali až po úspešnej práci - to by bol však poriadny problém. Vlastne by sa dalo povedať, že by sa musel vytvoriť druhý PayPal, takže toto by musel ísť preč, alebo vypracovať naozaj extrémne kvalitne.

raddinko
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 3
Registrace: 12.03.2011
zdravim , co sa tyka studentov , mozem len potvrdit ze je furt problem , furt neco... nemam uz na nich naladu

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se