Software

Otakar Pěnkava

Administrátor
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2707
Registrace: 15.10.2010
Mám doma starší počítač na kancelářskou práci, prakticky na všechno dostačuje, ale oproti mé workstation je to dost pomalé.
Upgradovat to je zbytečnost, je to zastaralá architektura a muselo by se to celé předělat, což mi přijde nerozvážné, když na všechno stačí. Jen by to chtělo mírně zrychlit, proto jsem se rozhodl to vzít z druhé strany a vyměnit disk - nahradit HDD novým SSD.

Problémem je, že Windows XP už byl předinstalován a přeinstalováním by se ztratila licence. Existuje program, který by všechna data z původního HDD převedl na nový disk bez ztráty licence?

janKali
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.33/5

Příspěvky: 987
Registrace: 05.08.2012
SSD do PC na práci nedoporučuji. Rychle odchází. Testovali jsme to v RAIDu a nebýt to v RAIDu, tak jsme byly bez dat.. SSD zatím fakt ne, není to k tomu...

duben
Uživatelský avatar
WD Trader: 3/5

Příspěvky: 126
Registrace: 22.03.2012
Novější SSD už prý tolik neodchází. Co mi říkal jeden machr na síťová HW tak dát SSD do Raidu může být pořádná hloupost. Vzhledem k tomu jak se jednotlivé buňky SSD optimalizují a pro udržení dat se přepisují data mezi sektory a RAID tohle všechno duplikuje, zacyklí tak ve výsledku SSD odejde raz dva, protože je to jako bys na něj nonstop do většiny buněk zapisoval a mazal. Záleží sice jaký RAID to je, ale do osobního počítače je to naprosto v klidu.

Pokud je ovšem licence vázaná na HW, konkrétně na ten HD, tak to prostě nejde. Možná jestli by nepomohl upgrade na novější verzi Windows. Pokud ne, tak leda koupit SSD disk s licencí windows, pokud by to mělo být legálně. Ale asi bude nejjednodušší zeptat se přímo MS.
Pořádám KURZY INLINE BRUSLENÍ | Dělám databáze Select-SQL.com
Fotím a píšu o tom na FOTORADY.cz a MicrostockTools.com | Cvičení s Luckou

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Licenci vázanou na HW považuju za vydírání a podle toho k ní přistupuju... SW na duplikaci disku existuje, otázka je, nakolik je to porušení licence. Na druhou stranu na kopii dat máš ze zákona právo a nikdo po tobě nemůže chtít, abys kupoval nový SW jen proto, že "odešel" starý HDD.

duben
Uživatelský avatar
WD Trader: 3/5

Příspěvky: 126
Registrace: 22.03.2012
basti píše:
Licenci vázanou na HW považuju za vydírání a podle toho k ní přistupuju...


Jaké vydírání? Kdo tě nutí kupovat OEM licenci s hodně výraznou slevou oproti krabici za předem jasně daných podmínek? Nemusíš se nechat "vydírat", stačí nekupovat OEM v ceně asi 2 tisíc a koupit hezky normální licenci třeba za 8 tisíc.
Pořádám KURZY INLINE BRUSLENÍ | Dělám databáze Select-SQL.com
Fotím a píšu o tom na FOTORADY.cz a MicrostockTools.com | Cvičení s Luckou

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
Do stareho pocitace SSD? Navic bez moznosti reinstalace systemu?

Divna licence kde nebylo zadne recovery CD, ani moznost ho vytvorit. Ma ten pocitac aspon nalepku se seriovym cislem?

Jinak letos by se snad melo radikalne menit licencovani Windows.
no cooking

Otakar Pěnkava

Administrátor
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2707
Registrace: 15.10.2010
Na číslo se podívám, sám nevím. Na pracovním mám Windows 7, bohužel mám licenci jen pro 1 PC, jinak bych i na ten druhý dal W7. Ale nechce se mi kvůli takovému staršímu PC kupovat další licenci, když na tu práci i XP stačí.

tim píše:
Do stareho pocitace SSD? Navic bez moznosti reinstalace systemu?


Socket 775, deska pro kancelářské účely. Dát do toho nějaký starý quad core tak to shoří. Musela by se vyměnit MB, CPU, ram, což mi přijde zbytečné, pokud PC výkonem dostačuje. SSD z možností vychází nejlépe, dá se použít i do dalšího PC až třeba tohle odejde. Navíc bych ztratil OEM licenci, protože ta je většinou vázána na CPU a MB.

duben píše:
Novější SSD už prý tolik neodchází.


S tím souhlasím, nové SSD jsou na tom s výdrží dobře. Samozřejmě nelze je použít do serveru, tam odchází rychle, ale do normálních PC jsou více než vhodné. Do serverů se dělají SSD s delší výdrží, ale cenovkou jsou to pak násobky cen těch do stolních počítačů.

duben píše:
Pokud je ovšem licence vázaná na HW, konkrétně na ten HD, tak to prostě nejde. Možná jestli by nepomohl upgrade na novější verzi Windows. Pokud ne, tak leda koupit SSD disk s licencí windows, pokud by to mělo být legálně. Ale asi bude nejjednodušší zeptat se přímo MS.


Na to se budu muset podívat jestli to kromě vázání na CPU a MB bude i na HDD.

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
Ja mam taky jeden 7 a jeden XP, a navic casteji pouzivam ten XP, a vubec mi v nem 7 nechybi.

Jinak je mi ale ta tva licence XP podezrela.
no cooking

Otakar Pěnkava

Administrátor
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2707
Registrace: 15.10.2010
tim píše:
Jinak je mi ale ta tva licence XP podezrela.


V čem je podezřelá? Normální OEM (s tím, že nevím jestli se vztahuje pouze na CPU, MB, HDD nebo jen CPU, MB).

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
Slovo podezrela se nemusi obhajovat. Obhajovalo by se slovo neplatna, a to jsem nenapsal.
no cooking

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Já co mám OEM na Win XP, tak HDD normálně zkousla, ale desku s CPU už nikoli.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Otakar Pěnkava

Administrátor
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2707
Registrace: 15.10.2010
Samozřejmě, že pokud by to bylo limitováno i na HDD, nezbylo by mi nic jiného než se na upgrade vykašlat. Počkat až to odejde a pak koupit nové PC i s novou OEM licencí.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
duben:
No vázat některé OEM na myši, HDD a jiné rychle chcípající HW součástky je přinejmenším podivná praktika. Neříkám, že to je zrovna tento případ, ale OEM licence obecně jsou pěkná prasečina.
A nezakazuje náhodou právo EU podmiňovat nákup jednoho výrobku nákupem jiného? Například postup koupím NTB - ale POUZE s Windows - a když chci bez Windows, hned jsem za piráta a cena Windows se samozřejmě z ceny NTB bez OS neodečte? Běžná praxe, že? Akorát nezákonná... u soudu už jsem to viděl a prodejce dostal pěkně za uši.

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
basti píše:
A nezakazuje náhodou právo EU podmiňovat nákup jednoho výrobku nákupem jiného?


To neni podminovani, ale obrovske slevy. Plna verze nema zadne podminky.

Mnohe OEM co se prodavaji/prodavaly jsou neplatne, to jenom nekteri obchodnici oblbujou zakazniky.

basti píše:
a když chci bez Windows, hned jsem za piráta


prodavaly se, ale nebyl o to velky zajem

basti píše:
a cena Windows se samozřejmě z ceny NTB bez OS neodečte?


proc by se mela z ceny notebooku odecist?
dost nelogicke
no cooking

Otakar Pěnkava

Administrátor
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2707
Registrace: 15.10.2010
basti píše:
a cena Windows se samozřejmě z ceny NTB bez OS neodečte?


Výrobci mají velkoobchodní slevy, to co tě stojí dva ticíce, výrobce vyjde třeba jen na pár stovek.

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
tim:
O "obrovských" slevách škoda mluvit - některý SW stojí v USA násobně míň než tady "po slevě". Jinak OEM Wokna k myši, jak nakupovala jistá mě známá firma, no nevím... Jestli oni ty myši nebyly od Microsoftu, že? :D Ona to ostatně není sleva, pouze marže klesne o pár stovek procent. Vnutíme uživateli náš OS vázaný na HW (který čirou náhodou vyrábíme nebo aspoň máme nějaké ty akcie) a pokud ho takto nechce, napálíme mu cenu na pětinásobek. To je jako nabízet máslo k (vlastímu) chlebu za 20 Kč a samotné za stovku (kdybys chtěl rohlíky od konkurence) a vydávat to za slevu.

Logicky, pokud stojí notes s Woknama 15 tisíc a inzeruje se cena OEM Woken 1800, asi budu těch 1800 chtít odečíst z ceny, pokud to kupuju bez nich, že? Ale Drtivá většina prodejců ti to vnucuje za jednu cenu s oknama i bez nich a odmítá slevit, což mimo jiné silně smrdí podmazáváním ze strany Microsoftu. Už i v ČR za to padly tresty, ale nezměnilo se samozřejmě nic. Legislativa EU podobné postupy zakazuje, ale prodejci to porušujou nebo obchází.

Kohy
WD Trader: 4.4/5

Příspěvky: 1661
Registrace: 08.08.2012
Vím, že je téma staré ale dnes jsem dal do kupy problematiku s OEM licencí (staré i nové licenční smlouvy PUL pro Windows 8), takže pokud by to někoho zajímalo, je to k mání právě zde.

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
SSD v počítači je náhodou dobrá věc (většinou na něm běží OS + data na sekundárním "klasickém" disku), ale pokud se ti počítač zdá pomalý tak nepočítej s tím, že SSD ho nějak extra výrazně zrychlí. Náběh sice nejspíš rychlejší bude, ale pokud je to starší komp, tak brzda bude jinde.

Co se týče licence tak na to bych se vysral, pokud máš licenci na HW (jakože to bych si nikdy nekoupil) tak bych normálně sosnul XP někde z netu ... a pokud jsi stuent tak se informuj, zda nemáte některé produkty MS zdarma. My třeba měli drtivou většinu Microsoft produktů zdarma na škole (Windows - XP, Vista, 7, 8, vývojářské nástroje, tunu věcí prostě)
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

Kohy
WD Trader: 4.4/5

Příspěvky: 1661
Registrace: 08.08.2012
Potřeboval bych někde splašit Windows 8 64 bit OEM, nevíš o něčem?

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Kohy
WD Trader: 4.4/5

Příspěvky: 1661
Registrace: 08.08.2012
To jo, ale já potřebuji zrovna tuhle a s licencí - levně, zabalenou OEM. Je mi jedno, co to bude. Jestli z nějakého spolku MS. Vím, že si .iso popř. instalaci můžu sehnat víceméně všude.

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Kohy
WD Trader: 4.4/5

Příspěvky: 1661
Registrace: 08.08.2012
Když už jsme u těch SSD, chci si do PC pořídit hybridní SSHD (Seagate Desktop SSHD - 1TB), nemáte s ním někdo zkušenosti? Jedná se o klasický mechanický disk, na kterém je 8 GB SSD disk, kam se ukládají části programů, které často používáte. Zrychluje tedy start systému a nabízí velké úložiště.

libje
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 104
Registrace: 16.12.2012
I kdyz mas oem, tak disk vyemnit muzes, aspon jsem se s tim nesetkal a oem licenci jsme reinstaloval hodne. POkud nemas nikde seriove cislo napsane, tak si ho vytahni pomoci toolu k tomu urcenemu, treba ProduKey.
Sledovat majetek můžete když pořídíte kamerové systémy online.
Alarm do bytu při alarmu pošle SMS nebo zavolá na mobil.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se