Tvorba webu

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Dobrý den,

kde byste získali obrázky slavných osobností? Na MladýPodnikatel.cz chceme vytvořit seriál s příběhy úspěšných osobností. Jedním je například Henry Ford. Jenže jejich obrázky jen tak nemohu najít, ani na fotobankách, které navštěvuji. Nechce se mi kvůli jednomu článku obrázky kupovat, přijde mi to zbytečné.

Měli byste nápad na nějaký zdroj, kde mohu fotky volně použít?

idp
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 900
Registrace: 16.01.2012
Třeba na http://commons.wikimedia.org dost fotek tam je volným dílem nebo aspoň CC.
Na stránkách Auto-gril.cz můžete sledovat novinky ze světa aut.
Na stránce Povinné ručení si můžete porovnat nabídky a ušetřit.

Bacon
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 52
Registrace: 17.04.2011
Hledal jsem stejnou službu, bohužel je vše zdarma pro nekomerční použití. Mrkni se na:


Pro vyhledávání obrázků by se ti mohlo hodit hlavně http://developer.echonest.com/docs/v4/a ... tml#images, kde si můžeš zvolit požadovanou licenci, pod kterou má být obrázek dostupný a API za tebe prohledá různé zdroje.

mkurri
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 131
Registrace: 04.11.2010
A blogy a magazíny jsou nekomerční nebo komerční užití?

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Nekomerční využití je všechno na čem nevyděláváš, jakmile tam bude reklama, affil, atd prostě jakmile stránky provozuješ se ziskem, je to komerční využití u obrázků se to ale rozlišuje ještě dál, jde o to, že některé obrázky můžeš použít na stránce s reklamou, ale nesmíš je použít třeba na trička jako potisk a ty pak prodávat. Je nutné pozorně sledovat licence, každá fotobanka je u obrázků někde má.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

mkurri
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 131
Registrace: 04.11.2010
Právě, že komerční si spíše představuji dále než plácnutí na blog nebo magazín. Trička, hrnky, nebo merch. obecně.
Jinak na pixmac.cz je kategorie celebrit, ale počítej s celkem solidní pálkou za fotku...

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Na jak píšu, na blog nebo magazín si je dej, ale nesmíš tam dát reklamu, jak prodáš na tom webu jeden odkaz, už je to komerční využití.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Tomu nevěřím. Podle mě je toto hloupost. Já si pod pojmem "komerční použití" spíše představím to, že obrázek nemohu vložit do reklamního banneru nebo na něm přímo vydělávat. Podle mě by neměl být příčinou zisku, což ilustrace článku není. Jinak si myslím, že není důvod rozlišovat mezi komerčním a nekomerčním použitím. Ale to je jen domněnka laika...

Bacon
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 52
Registrace: 17.04.2011
Tak k tomu Echonestu:

If you are a lone developer selling advertising that is barely covering your running costs, we consider that non-commercial. If you are a company writing paychecks, making plenty of money or driving a venture-capital-purchased MacBook Pro, you're probably commercial.


Zdroj: http://developer.echonest.com/licensing.html

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
Nám se o licencích rozepsal jeden redaktor, který se v tom pohybuje a sám provozuje fotobanku. Článek jsem četl až teď, ale píše tam i:
Licence zdarma jsou vhodné pouze pro ilustrační záběry bez rozeznatelných osob a moderních budov.

http://objevit.cz/fotografie-na-interne ... o-ne-t8013
Tak nevím, ale docela mě to zaskočilo...

Bacon
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 52
Registrace: 17.04.2011
Když se podíváš na to API od Echonestu a necháš si zobrazit fotky některého známého interpreta, uvidíš, že ty, co jsou zdarma, jsou většinou focené na koncertech, atp. Prostě amatérské foto daného interpreta, žádné ateliérové profi fotky. Těžko říct, jestli by pak interpret mohl nárokovat nějaká autorská práva, vzhledem k tomu, za jakých okolností byla fotografie pořízena (veřejné vystoupení, kde se s fotografováním počítá).

Marek L.
WD Trader: 4.38/5

Příspěvky: 1382
Registrace: 14.02.2011
Väčšinou postačia aj amatérske fotky, pod komerčným použítím si predstavujem niečo iné ako to, že napíšem článok a hodím si na web cudzie odkazy. Je otázne ako to vlastne berú jednotlivé spoločnosti, fotbanky, resp. zdroje fotografíi.

mkurri
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 131
Registrace: 04.11.2010
Mě pobavila ta definice v té angličtině. Tam je možná těžké určit tu hranici.
Jinak myslím, že pokud jde o interpreta, tak fotky z offic webu ze sekce press můžeš použít, protože ty jsou pro propagační účely.
Ale fotky s interprety asi nebudou největší problém.
Zajímalo by mě jak je to třeba s bulvárem. Tam servery ať už idnes, blesk nebo super používají taky fotky a jestli to fakt kupují od Profimedia, bych pochyboval. A je to komerční využití? Tam už "vypisují šeky a kupují MacBooky".

Jiří Rostecký
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 1076
Registrace: 19.11.2010
mkurri píše:
...Zajímalo by mě jak je to třeba s bulvárem...

Bulvár je většinou propojen s agenturami a fotografie mohou volně používat, nebo jim je celebrity poskytnou...

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se