Tvorba webu

detomaso
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 5
Registrace: 14.01.2014
Zdravím, potřeboval bych na webu načítat velké fotografie ale v malém rozlišení. Nechci jim natvrdo měnit pouze velikost v css, chtěl bych je načítat i v menší kvalitě aby stránka byla rychleji načtená. Nevím ale pod čím mám hledat, poradíte?

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
detomaso
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 5
Registrace: 14.01.2014
Diky ale myslel jsem to právě trochu jinak. Jestli by nestačila na webu jen jedna fotka kterou bych načítal v požadované velikosti a kvalitě, jestli se to teda dá. Zda na to existuje nějaký jQuery script. Díval jsem se a jediné co jsem našel byly scripty, které fotografii upraví při uploadování na web, ale chci se zeptat zda neexistuje něco pro načítání.

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
detomaso
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 5
Registrace: 14.01.2014
:D pořád mi neříkáš nic nového a opakuješ co píšu já, už v prvním příspěvku jsem psal že nechci natvrdo měnit pouze velikost ale chci ji načítat v požadované kvalitě (pokud to jde) neptám se na alternativy ale zda existuje takovéto řešení

Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
Já ti rozumím co chceš. Máš fotku 1024x768 ale chceš aby skript vytvořil fotku 800x600, ale aby to nebylo přes CSS, ale aby měl ty samé rozměry přímo ten fyzický obrázek. Asi bych se podíval po nějakém již hotovém řešení (jQuery), taková jsou a není těžké je implementovat na web. Popřípadě si můžeš napsat vlastní řešení.

Pokud by ses rozhodl psát vlastní řešení, měl bych tady takovou kostru:
1) vytvořím si cache složku + skriptový soubor
2) pokud někdo na webu vyžádá fotku -> vyhledám její název v cache složce
2.1) pokud název existuje, zkontroluju datum vytvoření, pokud je v normě fotku zobrazím a pokud není, udělám re-cache
2.2) pokud fotka v cache složce není, vytvořím ji

Druhou možností by bylo obrázek natvrdo zmenšit pokaždé, pokud je na něj vyžádán request. Ovšem toto řešení bych nedoporučil, protože pokud bude na webu více fotech a více lidí je bude chtít zobrazit v ten samý čas, web bude zbytečně zatěžován. Takhle se fotka upraví 1x a všem ostatním se pak již okamžitě zobrazuje upravená kopie obrázku z cache.

Jinak u cache je pak dobré porovnávat datum a pokud je cache obrázek starší než třeba 7 dní tak jej smazat a vytvořit znovu (je možné, že jsi třeba změnil obrázek na webu a proto je dobré změnit i jeho "miniatury").

Fotky vytvoříš jednoduše a to tak, že upravíš velikost originálu a nový obrázek uložíš do cache složky.
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
Kohy
WD Trader: 4.4/5

Příspěvky: 1661
Registrace: 08.08.2012
V nižší kvalitě nebo s menším rozlišení? Jak psal Mac, třeba WP to tak má, udělá náhledy (menší rozlišení) a zanechá plnou velikost na FTP. Pokud chceš obrázky méně kvalitní, použij před nahráním GIMP. Moc to hrotíš, tohle má jednoduché řešení, skripty bych neřešil.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se