Finance a účetnictví

raR2
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 271
Registrace: 01.03.2013
Zajimalo by me nekolik veci ohledne autorskeho honorare. Pokud je to pravidelny jediny muj prijem, ktery mesicne neprevysuje 10k (drive 7k), dani ho ten, pro koho dilo zajistuji-kdo vyplaci. Musim v tomto pripade odvadet zdravotni a socialni pojisteni?

Michal Kubíček
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 240
Registrace: 27.09.2011
Ne. Ale take si nemůžete uplatnit naklady ci vydajovy pausal. A pokud by mel clovek zalohy na dan z prijmu v zamestnaneckem pomeru, pri malych castkach ani tak obvykle neplatite.

raR2
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 271
Registrace: 01.03.2013
A oni my jeste vcera tvrdili na zdravotni pojistovne, ze musim platit zalohy na pojistne jako osvc, pritom to neni pravda. Pokud nemam jine prijmy, jen autorskou smlouvu do 10 k mesicne platim jen jako bych byl obzp. To je neskutecny, jaky v tom maji prehled... Presneji recenioo ja mam i jine prijmy, ale na dohodu a opet do 10 k mesicne, takze jsem v tomto pripade obzp (pro pojistovnu), jak jsem si myslel.

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Mac píše:
jako udělám si X krát DPP do 10k a pojištění nas..., to je blbost ne?


Ne není to blbost, viz:

Jak podnikat píše:
Pojištění při výdělku do 10 tisíc měsíčně

Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměn, které u jednoho zaměstnavatele nepřesáhnou 10.000 Kč za měsíc. (Přitom může mít takové příjmy i u více zaměstnavatelů.)

Pokud má zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele více dohod do 10ti tisíc, které v součtu přesáhnou 10 tisíc Kč, neplatí se z nich zdravotní pojištění, ale sociální a nemocenské pojištění se z nich platit musí. Zaměstnanec, který má v některém měsíci pouze příjem z Dohody o provedení práce a pojistné za něj neplatí stát, se musí do 8 dnů přihlásit na zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a sám zaplatit pojistné - výše tohoto pojistného nezávisí na výši příjmu.


více zde:
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
raR2
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 271
Registrace: 01.03.2013
Ono to právě moc lidí neví, docela zarážející je, že to neví ani tam, kde by to vědět měli. Jako na čssz jsou ještě celkem v obraze, ale na zdravotních pojišťovnách jsou naprosto mimo mísu, ptal jsem se na to u dvou a obě mi tvrdily, že při autorské smlouvě v podobě dohody v jakékoliv výši příjmu jsem už osvč. Takže jsme se známým hledali včera v zákonech a doložili jim to a zeptali se znova a najednou už bylo i podle pojišťovny vše jinak.

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
raR2 píše:
Ono to právě moc lidí neví, docela zarážející je, že to neví ani tam, kde by to vědět měli. Jako na čssz jsou ještě celkem v obraze, ale na zdravotních pojišťovnách jsou naprosto mimo mísu, ptal jsem se na to u dvou a obě mi tvrdily, že při autorské smlouvě v podobě dohody v jakékoliv výši příjmu jsem už osvč. Takže jsme se známým hledali včera v zákonech a doložili jim to a zeptali se znova a najednou už bylo i podle pojišťovny vše jinak.


A víš proč to je? protože oni si to pletou se soustavnou činností, to už bys totiž byl OSVČ, jenže autorský zákon do toho nepatří a jako autor nemusíš být OSVČ a můžeš právě využívat té DPP. Na zdravotních pojišťovnách mi taky připadá že dělají mimozemšťané. No ovšem další věcí je, že musíš mít JEN autorskou činnost a to bohužel většina lidí nesplní, viz Sklik, PPP systémy kde budeš i publikovat, ne jen psát, atd, atd.

-- 10. 01. 2014 23:51 --

Mac píše:
hele, zrovna teď jsem teda hodně rád, že jsem byl taky "mimo". budu mít letos aspoň méně výdajů a dost se toho pohne rychleji :-)


U tohoto systému je jeden zádrhel, ty máš vlastně všechno co vyděláš na DPP jako zisk a taky si to pěkně zdaníš, ale OSVČ si může dát paušál 60%, nebo uplatní skutečné výdaje a různé paušály na dopravu, atd a voalá zisk ke zdanění je najednou třeba 30% a pokud se to vhodně zkombinuje s OSVČ vedlejší, nebo studiem, nemají DPP absolutně šanci. Je to hrozně individuální a každému se dle jeho možností vyplatí něco jiného, chce to zhodnotit a podle toho se rozhodnout.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Mac
WD Trader: 4.57/5

Příspěvky: 2236
Registrace: 17.09.2012
raR2
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 271
Registrace: 01.03.2013
Celkove hraje roli prave ta srazkova dan, takze se vlastne jednoduse podle me da rict, ze pokud je cely prijem na dpp a autorske smlouvy zdaneny platcem, tj do prijmu u jednoho zamestnavatele do 10k, tak se zdrav ani soc neplati, pokud je to vice nez 10k, tak je to treba uz priznat a odvadet zalohy. Samozrejme min zdrav poj 1148 kc se musi odvest vzdy.

gransy
WD Trader: /5

Příspěvky:
Registrace:
zdravotni plati kazdy ... pokud neni veden na pracaku, tak je samoplatce (nehlede na tom jestli je OSVC, nebo ne).

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se