Finance a účetnictví

Difadon
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 13
Registrace: 07.01.2014
Zdravím,

Nově jsem se stal živnostníkem a jsem v tom takový nováček, že už s první fakturou naprosto plavu. :D

Ohledně údajů na faktuře vím, že vždy musí být uvedené mé jméno, protože to je oficiální název. Ale prý si mohu dodat i vlastní název, pokud zachovám na faktuře své jméno.

Takže bych se chtěl zeptat, zda mohu na faktuře, razítku,... uvádět název v tomto formátu: Work Word (Jan Nejedlý)?

Děkuji :)
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost.
U té první si tím však nejsem tak jist.


freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Jo můžeš, pokud tam budou ostatní náležitosti, klidně si to tam dej.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Difadon
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 13
Registrace: 07.01.2014
Ostatní náležitosti tam jsou. Na faktuře uvádím toto:
Work Word (Jan Nejedlý)
Adresa trvalého bydliště
IČ: ............... DIČ: .................
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost.
U té první si tím však nejsem tak jist.


freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Aha ty jsi plátce DPH? pokud ano, tak ti tam ještě něco schází, pokud ne, tak tam nesmí být DIČ.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Difadon
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 13
Registrace: 07.01.2014
Plátcem DPH nejsem.

Wow, tak to jsem vůbec netušil, že na faktuře nesmím mít uvedené DIČ.

P.S.: Je to velký problém, když jsem zatím vystavil jednu fakturu na které jsem DIČ uvedl?
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost.
U té první si tím však nejsem tak jist.


freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
No pokud nejsi plátce DPH, tak jednak nedávej tam to DIČ protože pro účel DPH ho nemáš, za další na fakturu někam napiš "podnikatel není plátcem DPH a měl bys tam mít také uvedeno, u jakého úřadu máš veden záznam o podnikání, něco jako toto " Podnikatel je zapsán v živnostenském rejstříku MÚ ........, č.j.:....../...../.... - Podnikatel není plátcem DPH" Tahle formulace stačí. A ještě další důležité věci jako to, že pokud nejsi plátce DPH, tak doklad který vystavuješ, se nesmí jmenovat "daňový doklad" , častá chyba. Prostě to musí být jenom faktura.

Poslední nejdůležitější věc, pokud nejsi plátce DPH, tak na faktuře NIKDY nesmíš mít cenu rozdělenou na cenu bez DPH a S DPH, atd. Protože nejsi plátce DPH, tak s DPH vůbec neoperuješ.

doporučuji prostudovat http://www.jakpodnikat.cz/
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Difadon
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 13
Registrace: 07.01.2014
Aha. Tak tím pádem jsem dostal i odpověď na další téma které jsem založil. :)

Ale ještě se zeptám na fakturu, kterou vystavuji na zboží. V předmětu fakturace má být uvedeno toto?

Číslo položky / Název položky / Cena za položku
1 / Autíčko / 1,- Kč

A to je celé?

A ještě se zeptám. Mám to správně, že na všechny služby (Správa údržba nemovistosti, Poradenství v IT,...) a zboží které poskytuji je DPH 21%? (Abych věděl, kolik si mám ke zboží připočítat, aby mi prodej pokryl náklady a daň :D)
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost.
U té první si tím však nejsem tak jist.


freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Tak to řazení na faktuře tak může být, mělo by tam také být kolik kusů, čiliže jednotková cena za jedno autíčko a počet kusů, ale to je detail.

Co všechno je v základní sazbě DPH a co je ve snížené to z hlavy nevím, to bys musel zjistit. Protože ty nejsi plátce DPH tak veškeré zboží nakupuješ s daní a zase ho prodáváš s daní. Koupíš autíčko za 20 korun s DPH, prodáš ho za 100 korun s DPH a hotovo, rozdíl je tvůj zisk. Pokud by jsi byl plátce DPH, bylo by to jinak. Ty jako neplátce DPH nikdy nemůžeš nikde nic nakoupit bez daně, tu daň zaplatíš vždy, plátce DPH si jí může nárokovat na státu zpět, ty NIKOLI.

No a protože v tom solidně plaveš, tak ještě jedna rada, dávej si pozor na fakturaci do zemí EU, nebo třeba na Slovensko. V některých situacích se z tebe stane plátce DPH ani nemrkneš.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Difadon
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 13
Registrace: 07.01.2014
Plavu v tom tak, že se skoro topím. :/

Takže výši DPH (15%, 21%) za zboží na fakturu vůbec uvádět nemusím?

Díky za radu. Před chvílí jsem se dočetl, že v tu chvíli se ze mě stává identifikovaná osoba a je to v háji. :D
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost.
U té první si tím však nejsem tak jist.


freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Difadon píše:

Takže výši DPH (15%, 21%) za zboží na fakturu vůbec uvádět nemusím?


Ne že nemusíš, ty NESMÍŠ. To mohou jen plátci daně. Neplátce musí uvádět konečnou cenu včetně daně a nesmí jí rozepisovat.

Difadon píše:

Díky za radu. Před chvílí jsem se dočetl, že v tu chvíli se ze mě stává identifikovaná osoba a je to v háji. :D


Přesně tak, stala by se z tebe minimálně identifikovaná osoba, nebo plnohodnotný plátce DPH (což pro tebe pokud budeš prodávat koncovým zákazníkům není příliš výhodné)
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
No, koukám, že si zase jednou založil živnost někdo, kdo o tom ví absolutní kulové :-) Víš o tom, že nejprve se mají sbírat informace a pak konat, jelikož v obráceném pořadí je vždy už sakra pozdě na cokoliv. Když nejsi plátce, tak se o DPH nesmíš nikde ani zmínit!
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

Difadon
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 13
Registrace: 07.01.2014
Tak to není tak jednoduché, jak jsem si myslel. :D

Tak to je pěkně v háji, to si nemůžu dát na webovky ani reklamu od Googlu. :/

P.S.: Živnost jsem založil proto, že jsem potřeboval živnostenský list pro možnost práce na pensionu.
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost.
U té první si tím však nejsem tak jist.


freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
DPH si musíš zatím vygumovat z hlavy :-D, ale tak každej jednou začínal ne :-) On to nastuduje :-)

-- 07. 01. 2014 22:05 --

Difadon píše:

Tak to je pěkně v háji, to si nemůžu dát na webovky ani reklamu od Googlu. :/



Ne to nemůžeš, dej tam Sklik, a je po problému.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

peeeeta
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.83/5

Příspěvky: 2055
Registrace: 02.09.2012
No jsem rád, že tady tohle téma je, rád se něco přiučím.
A jak tak koukám vůbec to není lehké a ještě si myslím, že s těmi změnami co stát dělá, je to ještě složitější, ale to je jen můj názor, tak mě neukamenujte díky :)
Pokud jsem ti pomohl přidej mi bod tlačítkem [+]
Wedos aktuální slevy
 CZC slevové kupóny

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
Difadon píše:
Tak to není tak jednoduché, jak jsem si myslel. :D

Tak to je pěkně v háji, to si nemůžu dát na webovky ani reklamu od Googlu. :/

P.S.: Živnost jsem založil proto, že jsem potřeboval živnostenský list pro možnost práce na pensionu.


Já to také nemyslel nějak zle, jen informuji, že je lepší nejdřív studovat a pochytávat info, než napáchat škodu, jelikož kolikrát není návratu.
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
peeeeta píše:
No jsem rád, že tady tohle téma je, rád se něco přiučím.
A jak tak koukám vůbec to není lehké a ještě si myslím, že s těmi změnami co stát dělá, je to ještě složitější, ale to je jen můj názor, tak mě neukamenujte díky :)


Někdy jsou změny co nadělá stát opravdu na nic a jen to komplikuje situaci, viz změna občanského zákoníku, to bude ještě prdel.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

peeeeta
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.83/5

Příspěvky: 2055
Registrace: 02.09.2012
Freez: No co jsem tak letmo četl, tak bych na to chtěl právě znát i názor podnikatelů, jaké to je a jak moc je to zasáhlo.
Pokud jsem ti pomohl přidej mi bod tlačítkem [+]
Wedos aktuální slevy
 CZC slevové kupóny

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
peeeeta píše:
Freez: No co jsem tak letmo četl, tak bych na to chtěl právě znát i názor podnikatelů, jaké to je a jak moc je to zasáhlo.


No velmi, a týká se to valné většiny, jenom weby kde se sbírají data, nebo se používá nějaká služba, atd musí předělat podmínky užívání a to tak není jen tak a stojí to prachy. Od začátku roku mám denně v meilu od partnerů nové podmínky a smlouvy téměř na všechno, všude je něco, co by odporovalo novému občanskému zákoníku. Hrůza, nakopat je za to do prdele.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

peeeeta
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.83/5

Příspěvky: 2055
Registrace: 02.09.2012
No tohle vím o tom přepisování podmínek, ale tak snad v tom zákoníku je i něco dobrého. Ale co dál se pro podnikatele mění. Nějak moc nevím, kde se o tom něco pořádně dozvědě a hlavně srozumitelně.

Pozn. Gratuluji k 2222 příspěvku :D
Pokud jsem ti pomohl přidej mi bod tlačítkem [+]
Wedos aktuální slevy
 CZC slevové kupóny

cniry
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 26
Registrace: 26.11.2012
To já se díky Google Adsense stal Osobou Identifikovanou a musím každý měsíc posílat hlášení k DPH. Neskutečně mně to vytáčí se s tím každý měsíc patlat...

-- 07. 01. 2014 22:25 --

peeeeta píše:
No tohle vím o tom přepisování podmínek, ale tak snad v tom zákoníku je i něco dobrého. Ale co dál se pro podnikatele mění. Nějak moc nevím, kde se o tom něco pořádně dozvědě a hlavně srozumitelně.

Docela dobře to rozepisuje http://www.podnikatel.cz

Tady je článek, který by Tě mohl zajímat: http://www.podnikatel.cz/clanky/prehled ... dnikatele/
Senior PHP/GO developer s desetiletýmí zkušenostmi s webovým i eshopovým vývojem.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
cniry píše:
To já se díky Google Adsense stal Osobou Identifikovanou a musím každý měsíc posílat hlášení k DPH. Neskutečně mně to vytáčí se s tím každý měsíc patlat...



Vyzkoušej tohle http://www.lpsoft.cz/profit.htm je zdarma a udělá ti hlášení VIES za minutu, pak stačí odeslat přes aplikaci EPO a pokud nemáš elektronický podpis, tak zaslat potvrzení z aplikace EPO na podatelnu tvého FÚ. Za dvě minuty nemáš co dělat. Jinak ale lituju všechny co se museli stát identifikovanou osobou a zároveň podávat vše měsíčně, to je voser.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

alijosha
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.68/5

Příspěvky: 2482
Registrace: 01.02.2011
Dobrého, no něco málo tam trochu je. Hlavně chrání spotřebitele trochu víc, než předtím. Pro podnikatele vesměs samé starosti.
Mám rád sladké, takže si rád dám občas dort od vymazlene-dorticky.cz

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
10% dobrého 90% na prd, za chvilku si bude moct na obyčejného člověka vyskakovat každej kdo má do řiti díru. No a když jsem četl pasáž pro ty chudáky co pronajímají nemovitosti, no potěš koště.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

peeeeta
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.83/5

Příspěvky: 2055
Registrace: 02.09.2012
No tak že přeci jen je to pro spotřebitele lepší.
No otázkou je, jak udělat zákoník, aby spotřebitel byl chráněn, ale aby podnikatelé a firmy nemuseli měnit podmínky a vynakládat obrovské peníze na změny.

Freez: Myslíš tím obyčejným člověkem člověka v roli podnikatele?
Pokud jsem ti pomohl přidej mi bod tlačítkem [+]
Wedos aktuální slevy
 CZC slevové kupóny

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
No to taky, ale hlavně občana. Exekutor už si s tebou může dělat prakticky co chce a nějak ho nezajímá, jestli to třeba není chyba, viz Česká kancelář pojistitelů, atd. No je toho hodně, přijde mi, že ten zákoník je pro jak dělanej pro podvodníky a pro státem kontrolovanou lichvu a podvody.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se