Finance a účetnictví

KMSoft
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 35
Registrace: 04.07.2013
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak je to s fakturou od zahraniční společnosti (jedná se o výdaj, nikoliv příjem) u neplátce DPH? Je možné toto bez potíží využít do účetnictví?

U příjmu bych se musel stát identifikovanou osobou, ale platí to i u výdajů? Osobní předpoklad je, že nikoliv, neboť DPH platí firma, která mi vystavila fakturu, ve své zemi a když nejsem plátce DPH a nechci jej tedy vracet, tak s FÚ v ČR to nemá nic společného?

Je to tak, nebo se pletu a je v tom nějaký háček?

Děkuji moc za rady.

Přeji hezký nedělní večer.
Martin Kanala
www.kmsoft.cz

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
To záleží na tom, jestli je to země EU nebo ne. Pokud je firma plátce DPH a sídlí v některé ze zemí EU, právě se z tebe stala minimálně identifikovaná osoba pro zahraniční styk, nebo přímo plátce DPH.

Například: koupíš si reklamu u Googlu, to jest dobiješ AdWords a je hotovo. Koupíš reklamu u Facebooku a je z tebe plátce, koupíš hosting u Slovenské společnosti a je z tebe plátce nebo indentifikovaná osoba.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

KMSoft
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 35
Registrace: 04.07.2013
Jedná se o Slovenskou společnost a je plátcem DPH.

Děkuji za informaci. :)
Martin Kanala
www.kmsoft.cz

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
freez píše:
Například: koupíš si reklamu u Googlu, to jest dobiješ AdWords a je hotovo. Koupíš reklamu u Facebooku a je z tebe plátce, koupíš hosting u Slovenské společnosti a je z tebe plátce nebo indentifikovaná osoba.


Možná jsem to jenom pouze špatně pochopil nebo to bylo neúplně popsáno. Když využiji služeb Googlu nebo koupím něco od někoho z EU, tak si můžu vybrat, jestli chci být plátce nebo identifikovaná osoba? Já myslel, že se automaticky stávám identifikovanou osobou a plátcem jenom, když naplním i další podmínky (obrat). Kdybych si mohl vybrat, tak bych se nezlobil, protože začínám zjišťovat, že by se mi plátcovství asi vyplatilo.

KMSoft
Uživatelský avatar
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 35
Registrace: 04.07.2013
stephan píše:

Možná jsem to jenom pouze špatně pochopil nebo to bylo neúplně popsáno. Když využiji služeb Googlu nebo koupím něco od někoho z EU, tak si můžu vybrat, jestli chci být plátce nebo identifikovaná osoba? Já myslel, že se automaticky stávám identifikovanou osobou a plátcem jenom, když naplním i další podmínky (obrat). Kdybych si mohl vybrat, tak bych se nezlobil, protože začínám zjišťovat, že by se mi plátcovství asi vyplatilo.


Plátcem DPH se můžete stát i dobrovolně. Stačí se na FÚ registrovat jako plátce DPH. Není potřeba splňovat obrat. :)
Martin Kanala
www.kmsoft.cz

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
V tom případě by mělo platit, že:

Osoba povinná k dani se stává identifikovanou osobou (tzv. neplnohodnotným plátcem daně) ve smyslu ustanovení § 6g až §6i zákona o DPH pouze za splnění určitých podmínek, a to zejména:

2: ode dne přijetí služby s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku (tedy od podnikatele odkudkoliv ze světa), který nemá sídlo ani provozovnu v tuzemsku,

Což znamená že:

Na základě přijetí služby od slovenského subjektu (viz. bod 2 uvedený výše) se dnem zdanitelného plnění stáváte identifikovanou osobou, pokud se nestanete plátcem daně z jiných důvodů. Do 15 dnů ode dne, ve kterém jste se stali identifikovanou osobou, máte povinnost podat přihlášku k registraci na FÚ dle ustanovení § 94 odst. 2 zákona o DPH.

Slovenská společnost by měla vystavit daňový doklad za poskytnuté služby bez slovenské daně. Daňovou povinnost přiznat a odvést daň má z této služby pak vaše společnost.

Identifikovaná osoba musí podávat přiznání k DPH a v případě, že poskytuje služby, tak i souhrnné hlášení (souhrnné hlášení podává dodavatel). Identifikovaná osoba do přiznání i hlášení zahrnuje ale jen přeshraniční plnění, u tuzemských plnění zůstává neplátcem DPH.

Zdroj informace: 16.10.2013 - zdroj

-- 24. 11. 2013 22:10 --

stephan píše:

Možná jsem to jenom pouze špatně pochopil nebo to bylo neúplně popsáno. Když využiji služeb Googlu nebo koupím něco od někoho z EU, tak si můžu vybrat, jestli chci být plátce nebo identifikovaná osoba? Já myslel, že se automaticky stávám identifikovanou osobou a plátcem jenom, když naplním i další podmínky (obrat). Kdybych si mohl vybrat, tak bych se nezlobil, protože začínám zjišťovat, že by se mi plátcovství asi vyplatilo.



Není třeba ty podmínky splnit, pokud by si se měl stát identifikovanou osobou, ale rozhodneš se stát se plnohodnostným plátcem, tak to budou brát jako dobrovolnou registraci a můžou po tobě požadovat například fakturu, či smlouvu od subjektu, který je v ČR plátce DPH, jako odůvodnění tvé registrace - vyhovění požadavku partnera kvůli DPH. Ne všechny FÚ to ale chtějí, u nás to třeba chtějí.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
freez píše:


Není třeba ty podmínky splnit, pokud by si se měl stát identifikovanou osobou, ale rozhodneš se stát se plnohodnostným plátcem, tak to budou brát jako dobrovolnou registraci a můžou po tobě požadovat například fakturu, či smlouvu od subjektu, který je v ČR plátce DPH, jako odůvodnění tvé registrace - vyhovění požadavku partnera kvůli DPH. Ne všechny FÚ to ale chtějí, u nás to třeba chtějí.


Paráda, já jsem si myslel, že dobrovolná registrace se zrušila. (nevím, kde jsem na to přišel :D ) Fakturu po mě v Chebu budou taky chtít, tedy aspoň u identifikovaný osoby ji chtěli.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
stephan píše:

Paráda, já jsem si myslel, že dobrovolná registrace se zrušila. (nevím, kde jsem na to přišel :D ) Fakturu po mě v Chebu budou taky chtít, tedy aspoň u identifikovaný osoby ji chtěli.


Po mně v Sokolově taky, ale už jsem se dočetl i o případech kde nechtěli nic. Bude to asi individuální přístup správce daně, i když si myslím, že po zavedení identifikované osoby to už budou chtít všude. Nejhorší "problém" vidím v tom, že nově registrovaní se stávají plátci měsíčními a ne kvartálními, to je podle mého názoru blbost.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
freez píše:

Po mně v Sokolově taky, ale už jsem se dočetl i o případech kde nechtěli nic. Bude to asi individuální přístup správce daně, i když si myslím, že po zavedení identifikované osoby to už budou chtít všude. Nejhorší "problém" vidím v tom, že nově registrovaní se stávají plátci měsíčními a ne kvartálními, to je podle mého názoru blbost.


V Chebu jsem byl letos asi první člověk, který se tam byl ptát na identifikovanou osobu, takže fakturu chtěli, ale nebyli si jistý. Měsíční sledování je sice otrava, ale asi předpokládají, že jim takhle nebudou unikat daně.

Musím to promyslet, ale asi se stanu plátcem, protože někteří dodavatelé služeb jsou plátci a díky tomu jsou pro mě momentálně dražší. Díky za vysvětlení.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se