Finance a účetnictví

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Zdravim,

kvuli neschopnosti jednoho provozovatele affialatu se budu muset pravdepodobne stat platcem DPH. Ted resim zasadni otazku, stat se platcem DPH nebo pouze identifikovanou osobou? Mate nekdo zkusenosti s identifikovanou osobou?

Co se tim pro mne meni? Dosud jsem s platci DPH moc nespolupracoval. Spise jsem sluzby poptaval, takze si nejsem jisty, jestli to pro mne bude zasadni zmena? Podle toho co jsem si nastudoval, tak by se nic zasadniho zmenit nemelo.

Jake to je, kdyz jako platce DPH prijmu fakturu od neplatce DPH? To pro mne neznamena zadne zdrazeni nebo se pletu? Pouze pokud bych ja (jako platce DPH) vystavoval fakturu neplatci DPH, tak bych byl pro neplatce drazsi. Chapu to spravne?

xmrnv100
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.25/5

Příspěvky: 281
Registrace: 08.09.2012
Myslím, žes to pochopil správně, pokud budeš plátce, tak budeš pro neplátce dražší. Zde tedy záleží na okruhu Tvých klientů, zda převládají plátci nebo ne. Na druhou stranu si můžeš DPH odečítat z běžných nákladů.
Pokud budeš identifikovaná osoba, tak budeš mít papírování stejně jako plátce. Osobně si myslím, že identifikovaná osoba je jen takový paskvil a moc výhod nemá.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Proč se musíš stát identifikovanou osobou? ty si přijal, nebo poskytl službu jinému plátci do EU?

Jedinej rozdíl v identifikované osobě a v plátci DPH je de fakto v tom, že pro styk s EU se chováš jako plátce, ale pro styk v rámci ČR si pořád neplátce DPH. Papírování identifikované osoby je velmi podobné, takže přiznání VIES s plněním do EU a dalších zemí (pokud nastalo) a s tím spojené přiznání k DPH (tady si ohlídej jaká bude frenvence podání přiznání, jsou tam změny, tak nevím jestli nebudeš muset podávat měsíčně!). Pokud máš víc klientů v ČR kteří nejsou plátci DPH, tak by ti asi stačilo být identifikovanou osobou, pokud máš ale klienty spíše plátce, je dnes asi lepší se rovnou stát plátcem DPH.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
freez píše:
Proč se musíš stát identifikovanou osobou? ty si přijal, nebo poskytl službu jinému plátci do EU?

Jedinej rozdíl v identifikované osobě a v plátci DPH je de fakto v tom, že pro styk s EU se chováš jako plátce, ale pro styk v rámci ČR si pořád neplátce DPH. Papírování identifikované osoby je velmi podobné, takže přiznání VIES s plněním do EU a dalších zemí (pokud nastalo) a s tím spojené přiznání k DPH (tady si ohlídej jaká bude frenvence podání přiznání, jsou tam změny, tak nevím jestli nebudeš muset podávat měsíčně!). Pokud máš víc klientů v ČR kteří nejsou plátci DPH, tak by ti asi stačilo být identifikovanou osobou, pokud máš ale klienty spíše plátce, je dnes asi lepší se rovnou stát plátcem DPH.


Taky mi pripada vyhodnejsi stat se pouze identifikovanou osobou. Zatim jsem nikdy nefakturoval do zahranici a navic skoro nikomu sve sluzby neposkytuji ani v ramci Ceske republiky. Spise sluzby poptavam. Akorat jsem si nebyl jisty, jestli se nemeni neco na spolupraci s neplatcem kdybych se stal ja platcem DPH. Ale kdyz nad tim tak premyslim, tak je to poradna blbost, aby se mi nejak prodrazila spoluprace s ostanimi, kdyz oni poskytuji sluzby mne a ja pouze platim faktury, ktere mi vystavi. Rozhodujici je prece kdo poskytuje sluzbu a ne ten kdo plati. Vyhodou je,ze by pro mne jiz nebyli drazsi platci DPH, takze bych mel vetsi volnost pri vyberu partneru.

Proc se musim stat platcem nebo aspon identifikovanou osobou? Nejspis hodne lidi zaznamenalo vlakno na webtrhu o problemech s Pelikanem, ktery proplaci faktury nekolik tydnu/mesicu po splatnosti. Bohuzel vymyslel dalsi perlicku a pro faktury za provize od Noveho roku se meni fakturacni udaje. Ted se musi fakturovat na Slovensko. Bohuzel Pelikan zapomnel o tehle "paradni" novince informovat predem (informoval teprve vcera) a proto se musim budto stat platcem/identifikovanou osobou nebo se rozloucit s provizemi za rok 2013. Pokousim se to resit i s Pelikanem, tak mozna se umoudri a ponecha stare fakturacni udaje a toto vlakno pote bude uplne zbytecne. V opacnem pripade budu muset zajit na urad a vyridit potrebne papirovani.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
Ano máš pravdu, Pelikan včera poslal změnu fakturačních údajů a jakožto fakturanti ze Slovenska by z tebe udělali identifikovanou osobu pro styk s EU.

Pokud ty jenom nakupuješ a nic neprodáváš neptlátcům DPH, čiliže neplátci DPH nejsou tvými zákazníky, ale jsou jen dodavatelé, pak ty pro nikoho dražší nebudeš, fakturu kterou zapaltíš neplátci DPH si dáš do účtů, ale nesnížíš si odvod na DPH, jenže pokud něco koupíš od plátce třeba ode mě, tak už si právě můžeš snižovat odvod a plátci DPH se tak pro tebe stanou "levnější" vše můžeš jako plátce nakoupit od plátců bez daně, domény, hosting, reklamu, atd. To DPH jen vybereš a jednou za tři měsíce ho pošleš státu.

Pokud tedy nemáš žádné zákazníky, kterým prodáváš svoje služby, a jen nakupuješ, tak je pro tebe plátcovství naopak velmi vhodné, otevřou se ti nové možnosti kam si jako neplátce nemohl, zahraniční affil program, adsense, atd.

Já jsem to měl a vlastně stále mám podobně jako ty, 90% mích dodavatelů služeb jsou plátci a 95% mích zákazníků jsou plátci DPH, mě se být plátce vyplatí, protože nemám žádné koncové zákazníky neplátce.

Tak to zvaž. to plátcovství DPH není nic moc hrozného a jestli identifikovaná osoba a nebo plátce je co se papírování týče téměř totožné.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Urcite to zvazim, protoze by se mi tim otevrely dalsi varianty propagace webu i moznych vydelku.

Spis me ale desi, ze budu muset kazde 3 mesice podavat hlaseni. Jde to zaslat/podat online nebo se musi osobne na financak?

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
stephan píše:
Urcite to zvazim, protoze by se mi tim otevrely dalsi varianty propagace webu i moznych vydelku.

Spis me ale desi, ze budu muset kazde 3 mesice podavat hlaseni. Jde to zaslat/podat online nebo se musi osobne na financak?


Hlášení budeš podávat tak jako tak, ať jsi osoba identifikovaná, nebo plátce. Hlášení lze podat jen elektronicky, ale pokud nemáš elektronický podpis, musíš na FÚ odevzdat potvrzení že jsi to hlášení podal. (prostě made in Čechy), přiznání k DPH můžeš poslat taky elektronicky, vše přes aplikaci EPO na portálu daňové správy a opět pokud nemáš elektronicky podpis, musíš dodat na FÚ potvrzení.

Pokud máš například program PROFIT, tak v tomto účetním programu je vyplnění VIES a přiznání k DPH otázka chvíle, vygeneruje ti to report, podklad a jen vypíšeš v aplikaci EPO, no a nebo investuješ dva tisíce a koupíš doživotní licenci na PROFIT a pak už jen jedním klikem vygeneruješ XML soubor pro VIES a DPH, nahraješ do aplikace EPO a máš hotovo asi tak za dvě minuty. To už je na tobě. Pokud nebudeš ale mít elektronický podpis, pořád platí to, že musíš odevzdat na FÚ to povrzení, že si v aplikaci EPO odevzdal VIES a přiznání. Dá se to ale na FÚ poslat poštou.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

stephan
WD Trader: 4.75/5

Příspěvky: 661
Registrace: 12.01.2012
Díky za informace. Počkám na odpověď od Pelikána (jestli se jí dočkám) a potom to nějak dořeším. Chci zase vycestovat do zahraničí na delší dobu, takže je pro mne důležité, že se může podávat hlášení online.

luba
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 111
Registrace: 24.07.2012
Ano nový plátci DPH, musejí na začátku podávat přiznání k DPH i souhranné hlášení teď nově každý měsíc. Myslím, že to platí i pro ty identifikované osoby, ale to nevím jistě. Začínajicím plátcům DPH, pěkně hážou klacky pod nohy.

freez
Uživatelský avatar
WD Trader: 4.6/5

Příspěvky: 2458
Registrace: 29.10.2011
luba píše:
Ano nový plátci DPH, musejí na začátku podávat přiznání k DPH i souhranné hlášení teď nově každý měsíc. Myslím, že to platí i pro ty identifikované osoby, ale to nevím jistě. Začínajicím plátcům DPH, pěkně hážou klacky pod nohy.


Já jsem o tom právě taky někde četl, že snad musíš jako nový plátce čekat, až ti jako dá FÚ nálepku "bezproblémový plátce" a pak snad až můžeš přejít na placení po kvartálech, neověřoval jsem to, tak jsem raději napsal, že je potřeba to zjistit. Jinak je to ale pěkná chujovina, to je fakt.
Blog|
Pozor!! Občas trochu kecám :-D

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se