Volná diskuze

lord
WD Trader: 3.25/5

Příspěvky: 201
Registrace: 09.11.2012
Chtěl bych se zeptat, jakou litetarutu byste doporučili člověku, který chce začít programovat, vytvořit si vlastní webové stránky, apod. Našel jsem tuto knihu, ale nevím, zda je pro začátek vhodná http://knihy.cpress.cz/programovani-www ... ky-d3.html

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
S PHP můžeš začít i zadarmo na adrese http://www.linuxsoft.cz/article_list.ph ... tegory=181 - je tam víc informací, než ve většině knih. Asi bych PHP volil jako nejsnadnější volbu pro začátek, většina hostingů to podporuje a je k tomu hromada materiálů i zadarmo. Tebou uváděná kniha je také o PHP.

BlackDart
WD Trader: 4.8/5

Příspěvky: 121
Registrace: 10.02.2012
Nemal by sa najskôr zamerať na HTML / CSS keďže je začiatočník?

lord
WD Trader: 3.25/5

Příspěvky: 201
Registrace: 09.11.2012
Jak píše BlackDart, když to vezmu jinak, na co se prvně zaměřit a kde začít při tvorbě www. Je při tvorbě www nutné koupit nějaký program, ve kterém se web vytváří?

Lukaaashek
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 226
Registrace: 04.03.2012
Linuxsoft doporučuju. Najdeš tam kurz na HTML, tím bych začal, pokud chceš dělat stránky. Program na tvorbu stránek není potřeba žádný, HTML soubor vytvoříš v textovém editoru a otevřeš z disku v jakémkoli prohlížeči. S PHP už to tak jednoduché nebude, ale to se dočteš na Linuxsoftu.

Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
Program není nutné kupovat žádný, na internetu je spousta freeware programů.

BlackDart píše:
Nemal by sa najskôr zamerať na HTML / CSS keďže je začiatočník?

Teoreticky nemusí. Záleží, jestli chce být programátor nebo kodér :)
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

Miskin
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 249
Registrace: 25.01.2012
Na programování ti stačí jakýkoliv editor textu (s nadsázkou). Ale spíš si říkám není dobré rovnou začít s nějákým frameworkem jako je třeba nette - nejsem programátor, možná to je až další krok...

lord
WD Trader: 3.25/5

Příspěvky: 201
Registrace: 09.11.2012
O tom frameworku jsem taky něco četl. No, fakt nevím, nechám si tady od vás poradit. Zeptám se jinak, je tu někdo z vás, kdo nemá IT školu a z internetu a popříapdě i knížek se naučil vytvářet www stránky? Já jen, jestli mám vůbec šanci něco vytvořit. Chtěl bych www stránky a nechce se mi dávat programátorovi 20 tisíc, a to je ještě ze známosti.

House MD
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 14
Registrace: 02.11.2010
Jak to čtu, tak záleží, jestli se chceš programování věnovat do budoucna, nebo ti jde pouze o jednorázové vytvoření stránek. Pokud to druhé, pak je asi výhodnější si najít někoho, kdo ti web vytvoří za míň. Samozřejmě je otázka, co to má být, nemusí být nutné ani nic programovat... Byla by ale asi blbost se učit programovat, jen pro jeden web, ještě ke všemu by to na nějakou solidní úroveň trvalo dost dlouho.

Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
Já IT školu nemám a všecko co umím jsem se naučil zcela sám :)
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

lord
WD Trader: 3.25/5

Příspěvky: 201
Registrace: 09.11.2012
House MD píše:
Jak to čtu, tak záleží, jestli se chceš programování věnovat do budoucna, nebo ti jde pouze o jednorázové vytvoření stránek. Pokud to druhé, pak je asi výhodnější si najít někoho, kdo ti web vytvoří za míň. Samozřejmě je otázka, co to má být, nemusí být nutné ani nic programovat... Byla by ale asi blbost se učit programovat, jen pro jeden web, ještě ke všemu by to na nějakou solidní úroveň trvalo dost dlouho.


Určitě se tomu chci věnovat do budoucna dál. Nejde jen o jeden projekt. Webovky, které chci vytvořit mají být zaměřeny na motoinzerci a motopříslušenství, takže po programátorské stránce asi žádná sranda. Navíc má být doplněná o funkci TOPování formou sms.

Miskin
Uživatelský avatar
WD Trader: 5/5

Příspěvky: 249
Registrace: 25.01.2012
Školu na to určitě nepotřebuješ :)

basti
WD Trader: 4.5/5

Příspěvky: 352
Registrace: 21.11.2011
Jestli neumíš nic, tak začni s HTML/CSS a k tomu programování v PHP. Časem můžeš přidat databáze, javascript a případně přeskočit na jiný jazyk. Na HTML/CSS a PHP nepotřebuješ skoro nic, stačí hosting, který to podporuje - dneska skoro všude za pár desetikorun měsíčně. Já většinou píšu ve free prográmku PSPad, je to v podstatě textový editor, ale umí zvýrazňovat syntaxi, takže se podstatně líp orientuje v kódu a líp se hledají chyby.

Frameworkům, objektům a databázím se pro začátek vyhni, je to zbytečně složité a matoucí. Až pochopíš základy, dojdeš k tomu sám. Škola je spíš bonus navíc, tam se totiž ztratíš spoustu času matematikou, která s reálným programováním koncových aplikací nemá v podstatě co dělat. K naprogramování webu opravdu nepotřebuješ chápat integrály, matice nebo kvantovou fyziku. Já jsem profesně úplně mimo, ale programovat umím docela obstojně, naučil jsem se všechno sám.

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
Jan Paluska píše:
Teoreticky nemusí. Záleží, jestli chce být programátor nebo kodér


Programator je koder.
no cooking

Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
tim píše:
Programator je koder.


Aha, řekl bych, že pravdu nemáme ani jeden :D Programátor nemusí být kodér a obráceně a s jazyky to prej nesouvisí :/

Programátor
Schopnost myslet - asi to zní úsměvně, ale toto je největší schopnost (a tedy rozdíl oproti koderovi) programátora. O své práci přemýšlí, přemýšlí, zda to co dělá dává smysl, zda zadání, které dostal neobsahuje nějaké nesmysly, nesrovnalosti. Programátorovi jde také často o "dobrý pocit" z práce - nejde vždy jen o to udělat nějaký úkol co nejrychleji, něco narychlo zbastlit, ale dělat věci tak, aby s nimi byl člověk sám spokojený.
Programátor bude obecně asi také více nespokojený člověk, protože mu záleží na tom, aby dělal v "prostředí", které dává smysl, které ho někam posouvá dále.

Kodér
Kodéra ze všeho nejvíce zajímá zdrojový kód - rád kód vytváří, ale nebaví ho si vymýšlet zadání, přemýšlet nad ním, diskutovat o něm. Ideálně dostane zadání, které obsahuje úplně vše - od informace, jaké metody má udělat a kam je umístit, přes informaci, že je nutné přidat tlačítko "Odeslat" k formuláři (toto je realita, jeden kolega udělal webový formulář bez tlačítek na odeslání). Díky velké orientaci na samotný kód dokáží psát velice efektivně a kvalitně.
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
Jan Paluska píše:
...ale nebaví ho si vymýšlet...


To jsou neskutecne kecy.
no cooking

Talmer
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 66
Registrace: 25.06.2012
Programátor dělá webové aplikace. Přemýšlí nad zadáním, jeho splnitelností, rozsahem báze dat, udržitelností a rozšiřitelností do budoucna. O to, jak to "vypadá" se vůbec nezajímá. Používá skriptování na straně serveru.
Kodér dělá webové stránky. Vezme návrh designu a obsah a vytvoří z nich webovou stránku. Jeho prací je to, jak to "vypadá". Používá HTML, CSS, skriptování u klienta

Nikdo neříká, že to nemůže být jedna a ta samá osoba, ale ve své podstatě jsou to dvě různé práce.

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
Talmer píše:
Kodér dělá webové stránky.


Nebud k smichu.
no cooking

Lukaaashek
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 226
Registrace: 04.03.2012
Já měl teda vždycky zato, že programátor programuje pozadí - programuje a kodér řeže PSD a píše pro to kód v HTML a CSS.

tim
Uživatelský avatar
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 189
Registrace: 11.07.2012
Lukaaashek píše:
Já měl teda vždycky zato, že programátor programuje pozadí - programuje a kodér řeže PSD a píše pro to kód v HTML a CSS.


Rezat PSD ma grafik, ne koder. Koder pise kod nebo dela barmana.
no cooking

Jan Paluska
Uživatelský avatar

Administrátor
WD Trader: 4.78/5

Příspěvky: 1323
Registrace: 14.02.2011
Kodér píše kód a je zcela jedno, jestli HTML kód, PHP či třeba C++ :)
Pomohl jsem? Použij tlačítko [+]
 Dar

Lukaaashek
WD Trader: 4/5

Příspěvky: 226
Registrace: 04.03.2012
Beztak pokud chce jet stránky one man show, tak musí být grafik-kodér-programátor-linkbuilder-markeťák a sekretářka v jednom.

NatasaZ
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 9
Registrace: 09.11.2017
Já bych spíš zkusila nějaký online kurz programování - pro mě to je teda aspoň lepší, když mi to někdo vysvětlí, než když to někde čtu, ale to je asi můj osobní názor. Jinak.. pokud by sis třeba troufl na Javascript, tak můžu doporučit tenhle https://www.vimvic.cz/kurz/zaklady-programovani-v-javascriptu :)

Koukales
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 2
Registrace: 02.07.2019
Čau, dělám jako java programátor u kiwi, práce je super, ale i tak bych chtěl ještě něco jiného, máte někdo tip do čeho se zapojit?

Mikrotik
WD Trader: N/A/5

Příspěvky: 2
Registrace: 03.07.2019
Mrkni se na coolpeople.cz, já jsem tam sotva půl roku, a už mám za sebou dvě super spolupráce na zajímavých It projektech, super zkušenosti.

Pro plnohodnotné využívání fóra, vč. psaní příspěvků se musíte registrovat nebo se přihlásit.
Registrovat se nebo Přihlásit se