Časté bolesti v oblasti podbřišku mohou být způsobené řadou různých potíží a jednou z těch nejhorších je endometrióza, zákeřná nemoc, která může obrátit váš život vzhůru nohama. Postihuje až desetinu všech žen na celé planetě a je zodpovědná za množství zdravotních problémů včetně neplodnosti.
Jak vzniká endometrióza?
Přesné příčiny vzniku nemoci se lékařské vědě zatím nepodařilo odhalit. Pravděpodobně se na něm podílí vrozené genetické dispozice spolu s dosud neurčenými vlivy okolí. Jisté je, že endometrióza se může objevit už v pubertě s první menstruací a poté prakticky celý život až do klimakteria v pozdním věku.
”Technicky” jde o cizí tkáň podobnou výstelce dělohy, která se nedopatřením usadí na různých lokalitách v pánvi, a tam se na základě pravidelných hormonálních změn chová jako v děloze. Napadená místa vyvolají zánět a tvoří se na nich bolestivé srůsty, případně cysty naplněné krví.
Kde obvykle vznikají endometrické záněty:
- Pánevní stěna,
- Močový měchýř,
- Střeva,
- Vejcovody,
- Vaječníky.
Jaké jsou nejčastější příznaky endometriózy?
Příznaky onemocnění mohou být u různých žen různé a některé z postižených je třeba nikdy ani nepocítí. Úplně nejběžnějším signálem, že trpíte endometriózou, jsou dlouhodobé bolesti v podbřišku bez bližšího objasnění. Ty vystřelují z pánve zejména v období menstruace, během a po pohlavním styku nebo také při vyprazdňování na toaletě.
Jaké jsou možnosti léčby endometriózy?
Vzhledem k tomu, že nemoc se zatím stále nedá úplně vyléčit, moc možností není. Ve většině případů se jedná o užívání hormonálních preparátů zamezujícím bujení nemoci a eliminujícím bolestivé stavy. Léky by měl po komplexním vyšetření celé pánve předepsat pouze specializovaný gynekolog, který dokáže ložiska endometriózy najít a poznat. Čím dříve k odhalení nebezpečné nemoci dojde, tím lépe.